czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

GETEC chce palić polskim pyłem i dać zatrudnienie polskim pracownikom

GETEC chce palić polskim pyłem i dać zatrudnienie polskim pracownikom
 

Gdy stało się jasne, że po zamknięciu elektrowni Adamów ciepło Turkowi zapewni GETEC, część mieszkańców zaczęła stawiać pytanie: dlaczego palić niemieckim pyłem węglowym, podczas gdy w Polsce nie brakuje węgla? Jak się okazuje, sytuacja została nieco źle zrozumiana, gdyż GETEC chętnie skorzysta z opcji zakupu pyłu polskiego, gdy znajdzie się podmiot, który go będzie wytwarzał. Deklaracja taka padła w środę w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości, gdzie odbyło się spotkanie władz Turku, prezesa PGKiM oraz przedstawicieli firmy GETEC.

Gwoli przypomnienia – w czerwcu podpisania umowy, dotyczącej zakupu działki i budowy nowej ciepłowni, dokonali w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości prezes zarządu PGKiM – Mirosław Wypiór i członek zarządu firmy GETEC – Hans Marcus Knoll. Ciepłownia będzie mogła wykorzystywać pył węglowy, gaz czy biomasę. Trwają przygotowania do realizacji inwestycji, a władze Turku i przedstawiciele firmy regularnie się spotykają, by terminy mogły zostać dotrzymane, a współpraca układała się w należyty sposób. Kolejne ze spotkań odbyło się właśnie 28 października.

reklama

Powstanie tutaj bardzo nowoczesna i bardzo sprawna energetycznie instalacja, która z jednej strony będzie w stanie produkować energię po korzystnych cenach, a jednocześnie spełniać będzie wszelkie wymogi ekologiczne. Utworzenie firmy GETEC Polska z siedzibą w Turku jest jakby startem do prowadzenia szerszych działań na polskim rynku. Spółka ta będzie jako polskie przedsiębiorstwo, jako polska spółka, działała na polskim rynku. Będzie prowadziła realizację dalszych projektów, będzie budować następne obiekty. (…) W przyszłości spółka GETEC Polska będzie funkcjonowała jako samodzielne przedsiębiorstwo, by budować podobne instalacje z innymi polskimi przedsiębiorstwami – mówił podczas spotkania prezes Zarządu GETEC - Volker Schulz wskazując, że rozwój firmy to zarazem kolejne miejsca pracy dla polskich pracowników.

Przedstawiciele GETEC zapewniali, że kluczem do sukcesu jest nastawienie się na wykorzystanie różnego rodzaju paliw, w zależności od ich dostępności na rynku oraz ceny. Ów „mix” ma sprawić, że GETEC będzie skutecznie reagował też na rozmaite wymogi, narzucane przez ustawodawcę, na zmiany prawa, które mogą nastąpić w przyszłości. Instalacja firmy GETEC będzie tak skonfigurowana, że pozwoli to radzić sobie z najróżniejszymi obostrzeniami i normami. Działanie ciepłowni ma też nie kolidować w żaden sposób z działalnością zakładu firmy Messer, zajmującego się wytwarzaniem gazów skroplonych. Podczas spotkania w TSI można było usłyszeć z ust gości z Niemiec, że nowoczesna technologia pozwoli też zapewnić cenę ciepła, która będzie możliwa do zaakceptowania przez mieszkańców, na niskim poziomie.

Okazuje się też, że pył węglowy niekoniecznie musi być przywożony z Niemiec. Na pewno musi się tak dziać na początku, ale GETEC jest otwarty na kwestię pozyskiwania pyłu. – Oczywiście posiadamy partnera w Niemczech, który może zapewnić takie dostawy i prawdopodobnie z dostawami od tego partnera rozpoczniemy, ale mamy też koncepcję, opierającą się na dostrzeganiu możliwości współpracy z polskimi partnerami, z kopalniami węgla brunatnego, które w Polsce będą produkować taki pył. To by oznaczało, że w przyszłości wykorzystywalibyśmy pył z węgla brunatnego, ale pochodzenia polskiego – mówił prezes Volker Schulz. Jak zauważył burmistrz Antosik, jest to zagwarantowane w podpisanej niedawno umowie.

reklama

AW

Podobne artykuły

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie...

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie...

7 maj.
Ogrzewanie domu tańsze i efektywniejsze? To...

Ogrzewanie domu tańsze i efektywniejsze? To możliwe!

16 st.
Wideo: Pierwsze robocze spotkanie w sprawie...

Wideo: Pierwsze robocze spotkanie w sprawie budowy...

03-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama