niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego

Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego
 

W Urzędzie Miejskim w Turku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obradom przewodniczył burmistrz Romuald Antosik.

Poza członkami zespołu w spotkaniu uczestniczyli również: mł. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz - dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, Alfred Rajczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku oraz Gerard Sikora – Komendant Miejski ZOSP RP.

W pierwszej części spotkania omówiony został tryb pracy zespołu. Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym zespół zarządzania kryzysowego jest organem pomocniczym burmistrza powoływanym w celu wykonywania spraw z zakresu zarządzania kryzysowego, a do najważniejszych zadań realizowanych przez zespół należą m.in. ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne oraz przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniami.

Kolejnym punktem było przyjęcie rocznego planu pracy, według którego członkowie zespołu będą się spotykali. W sytuacjach wymagających natychmiastowej analizy i oceny zagrożenia np.: w związku z zaistniałą sytuacja kryzysową, zespół będzie zwoływany w trybie nadzwyczajnym.

W dalszej części spotkania mł. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz z PSP w Turku, omówił stan bezpieczeństwa pożarowego na terenie miasta. Jak wynika ze statystyk za rok 2015, jak również podsumowań ostatnich 10 lat, miasto Turek jest obszarem - na tle całego powiatu - na którym dochodzi do największej liczby zdarzeń: Na 509 zdarzeń na terenie powiatu w 2015 r., 123 miały miejsce w Turku. Natomiast biorąc pod uwagę okres ostatnich 10 lat, to na 2085 pożarów jakie miały miejsce w powiecie tureckim, 523 odnotowano w Turku. Wśród głównych przyczyn pożarów należy wymienić: nieostrożność osób, umyślne podpalenie, nieprawidłową eksploatacja urządzeń grzewczych.

Większość ogółu zdarzeń stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia, tj. wszelkie działania związane z usuwaniem skutków wichur, intensywnych opadów oraz wypadków drogowych. Jak podkreślił mł. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz, w najbliższym czasie należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na zdarzenia związane z działaniem sił natury oraz zdarzeniami komunikacyjnymi, z racji przebiegających przez miasto dróg o randze wojewódzkiej i krajowej.

Zespół dyskutował też o ewentualnych sytuacjach związanych z awariami w dostawach cieplnej oraz wody pitnej, czy skażenia wodociągu. Jak podkreślił Mirosław Wypiór, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., liczba awarii zmniejsza się dzięki prowadzonym przez przedsiębiorstwo pracom modernizacyjnym, mającym na celu udoskonalanie sieci. Natomiast działający w PGKiM system całodobowych dyżurów pozwala na sprawną likwidację ewentualnych awarii.

Natomiast Alfred Rafczyk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, potwierdził, że jakość wody płynącej w turkowskich wodociągach jest bardzo dobra i spełnia wszelkie normy sanitarne. Jest to wynik wspólnych działań PGKiM Sp. z o.o oraz Inspekcji Sanitarnej, w tym prowadzonych kontroli (PGKiM posiada własne laboratorium, akredytowane corocznie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego).

Zorganizowane spotkanie miało na celu omówienie kilku sfer związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Podczas obrad wysunięto wiele propozycji działań prewencyjnych, których realizacja może pozwolić na uniknięcie niektórych zagrożeń, jak również umożliwi sprawne reagowanie w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej.

reklama

Źródło: miastoturek.pl

Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego

Podobne artykuły

Głuchów. Spotkanie z druhnami i druhami -...

Głuchów. Spotkanie z druhnami i druhami -...

3 wrz.
Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy...

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy SP1....

11 sierp.
Finał kolejnych kolorowych wakacji. Tydzień...

Finał kolejnych kolorowych wakacji. Tydzień dobrej...

21 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama