Bibliotheca Turcoviana z nową Radą Programową. Co przeczytamy w przyszłym roku?
W miniony piątek, 7 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbyło się pierwsze spotkanie nowego składu Rady Programowej serii wydawniczej Bibliotheca Turcoviana. Przewodniczącą Rady została wybrana dr Ewelina Zając.
Bibliotheca Turcoviana to seria wydawnicza utworzona na podstawie zarządzenia Burmistrza Miasta Turku z dnia 27 maja 2005 roku. Powstała ona w celu publikacji dzieł różnych gatunków literackich autorów związanych z Turkiem lub popularyzujących miasto Turek i powiat turecki. W serii ukazują się pozycje o dużych wartościach literackich i historycznych, mających ogromne znaczenie dla rozwoju kulturalnego miasta Turku.
W ramach Bibliotheca Turcoviana wydano m.in. takie pozycje jak: „Archiwum Igły cz. I i II”, „100 Lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku”, „Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego”, czy też „Misterium Józefa Mehoffera w Kościele NSPJ w Turku”.
Rozporządzeniem burmistrza Turku z dn. 6 października b.r. został powołany nowy skład Rady Programowej BT, w której znajdują się: Ewelina Zając, Beata Grzelka, Andrzej Jarek, Bartosz Stachowiak, Anna Maćczak, Iwona Rosiak, Iwona Felisiak-Klecha, Andrzej Piasecki, Andrzej Jarczewski, Anita Nawrot.
Przewodniczącą Rady Programowej Wydawnictwa Bibliotheca Turcoviana została dr Ewelina Zając, filolog polski, logopeda i neurologopeda, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, autorka pracy pt. „Ojkonimy i anojkonimy powiatu tureckiego” będącego słownikiem nazw obiektów zamieszkanych i niezamieszkanych znajdujących się na terenie powiatu tureckiego.
Zadaniem działającej społecznie Rady jest przede wszystkim prowadzenie polityki wydawniczej serii, weryfikacja materiałów do publikacji pod względem merytorycznym oraz zatwierdzanie publikacji do druku i proponowanie jej nakładu.
Co przeczytamy w przyszłym roku?
Podczas pierwszego posiedzenia nowej Rady ustalono plan wydawniczy na nowy rok, który zakłada w pierwszej kolejności opracowanie pozycji w formie albumu promującego Turek. Książka ta zostanie wydana na piętnastolecie kontaktów partnerskich z niemieckim miastem Wiesmoor i w dużej mierze będzie się skupiać na ukazaniu dobrej współpracy naszego miasta z niemieckimi inwestorami.
Druga książka, którą planuje się wydać, to praca zawierająca próbę opisania rzeczywistości naszego miasta w niedalekiej przyszłości. Pozycja wydawnicza stałaby się punktem wyjścia do rozmowy o przyszłości Turku w perspektywie końca przemysłu paliwowo-energetycznego w powiecie tureckim.
W przyszłym roku Rada planuje także organizację konkursu skierowanego do studentów otwierających przewód doktorski. Polegać on będzie na napisaniu pracy dotyczącej gospodarczej historii Turku pomiędzy rokiem 1945 a 1989.
Rada zadecydowała także o wydaniu zbioru poezji autorstwa Leszka Lamenta poświęconego miastu Turek. Pozycja zostanie wydana jeszcze w tym roku, na 40-lecie twórczości tego znanego turkowskiego poety.
md

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72