niedziela 04 grudnia 2022

Barbary, Hieronima, Krystiana

3°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Zostaną projektantami mody? Uczniowie ZST poznali tajniki przemysłu odzieżowego

Zostaną projektantami mody? Uczniowie ZST poznali tajniki przemysłu odzieżowego
 

Co zrobić, by tworzyć ubrania, które później zostaną zaprezentowane przez modelki na prestiżowym pokazie? Czym jest innowacyjne włókiennictwo? Czy odzież może monitorować stan naszego organizmu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, którzy w czwartek 5 września wzięli udział w sympozjum naukowym dotyczącym przemysłu mody, zorganizowanym we współpracy z Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Instytutem Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Osoby, którym marzy się bycie kreatorem mody, z zainteresowaniem obejrzały prezentację prac dyplomowych i projektów, wykonanych w Pracowni Ubioru Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Młodzież dowiedziała się, że podczas studiów trzeba zapomnieć o stereotypowym myśleniu o odzieży. Zapomnieć o tym, że odzież to rękaw, nogawka, kołnierzyk. Zamiast tego studenci muszą zająć się takimi działaniami, jak kreacja formy, deformacja itp.

reklama

Zaczynamy od takich ćwiczeń, jak myślenie o ubiorze jako kompozycji graficznej. Nazywamy to ćwiczenie deformacją. Formujemy ludzką sylwetkę za pomocą różnych linii graficznych, płaszczyzn. Te kompozycje zmieniają nam myślenie o postaci ludzkiej, modyfikują proporcje sylwetki. Czasami jest nam to bardzo potrzebne, szczególnie wtedy, gdy chcemy działać złudzeniem optycznym i stworzyć ubiór, który celowo będzie tak prezentował naszą sylwetkę, że będzie ona bardziej atrakcyjna. Takim analizom poddajemy zarówno sylwetkę damską, jak i męską. W kolejnym etapie przechodzimy do myślenia o ubiorze, tworzenia form na manekinie. Czasami są to trudne konstrukcyjnie elementy – wyjaśniała Magdalena Owczarek z Pracowni Ubioru Instytutu Architektury Tekstyliów.

Tworzenie projektów modowych to nie tylko praca przy komputerze, czy też z nożyczkami przy manekinie. To też współpraca z różnego rodzaju specjalistami. – Umiejętność prezentacji efektów swej pracy to zarazem umiejętność współpracy z fotografem, modelką, stylistką. Chodzi o to, by jak najlepiej, godnie, zaprezentować ubiór. Takie niuanse potrafią zadecydować o czyimś być albo nie być na rynku pracy jako projektant – mówiła Magdalena Owczarek wskazując, że dzieła studentów Politechniki Łódzkiej zapewniają im nagrody podczas rozmaitych konkursów, są też prezentowane w ramach pokazów mody.

Kolejną prelegentką była studentka, Karolina Janusz, która mówiła o zaletach bycia członkinią lub członkiem Studenckiego Koła Naukowego DESIGNER. Karolina Janusz wyjaśniała uczniom ZST, że zaangażowanie się w działania SKN skutkuje zdobywaniem wiedzy praktycznej, wykraczającej poza specjalizacje na danym kierunku studiów. To pozyskiwanie kontaktów w branży odzieżowej, nabieranie doświadczenia. Tworzenie pierwszych projektów przynosi dużą satysfakcję, podnosi umiejętności studenta, zwiększa szanse na stypendia itp.

Podczas sympozjum w auli ZST wiele mówiło się o technologicznych nowinkach. Nastolatkowie wysłuchali m.in. prelekcji poświęconej stosowania innowacyjnych materiałów w ochronie zdrowia. Reprezentujący Politechnikę Łódzką Michał Puchalski wyjaśniał, że wśród szeroko pojętych tekstyliów mamy przecież materiały medyczne i materiały tekstroniczne. Tekstronika to nic innego jak dziedzina nauki, znajdująca się na styku włókiennictwa, informatyki i elektroniki. Tak nowoczesne rozwiązania sprawdzają się w rozmaitych dziedzinach. Sięga po nie np. showbiznes, dzięki czemu na galach gdzieś w Los Angeles czy Nowym Jorku można zobaczyć gwiazdy muzyki w sukniach zintegrowanych z systemem oświetlenia LED, którym można sterować za pomocą smartfona.

reklama

Są też zastosowania dużo bardziej poważne. Materiały tekstroniczne wykorzystuje się do produkcji ubrań i elementów odzieży, które potrafią monitorować funkcje życiowe człowieka, dokonują oceny środowiska pracy. Dzięki materiałom tekstronicznym wytwarza się także ubrania z systemami podgrzewania, które gwarantują poprawę komfortu fizjologicznego. Systemy tekstroniczne umieszczane są np. w specjalistycznej odzieży dla strażaków, która naszpikowana jest takimi nowinkami, jak moduł do pomiaru temperatury i wilgotności, pulsoksymetr, przekaźnik radiowy itd.

Politechnika Łódzka to 4 placówka wśród najchętniej wybieranych uczelni w Polsce. Jako pierwsza i jedyna w naszym kraju, a także jako jedna z 23 w Europie, posiada prestiżowy certyfikat jakości kształcenia „ECTS Label”, nadawany przez Komisję Europejską. Studenci kształcą się w niej na takich kierunkach, jak np. włókiennictwo i przemysł mody, inżynieria materiałowa, inżynieria wzornictwa przemysłowego, towaroznawstwo.

AW

2
3
4
5
6
7
8

Podobne artykuły

Damska bluza rozpinana na jesień - sprawdź...

Damska bluza rozpinana na jesień - sprawdź nasze...

8 paźd.
Kurtka przejściowa dla dziewczynki: jak wybrać...

Kurtka przejściowa dla dziewczynki: jak wybrać...

6 paźd.
Do czego założyć espadryle damskie?

Do czego założyć espadryle damskie?

26 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama