Pamięć o Żołnierzach Wyklętych wieczne żywa

W poniedziałek 1 marca 2021 roku w Turku i powiecie upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na Placu Wojska Polskiego w Turku delegacje Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Wiejskiej Turek oraz przedstawiciele instytucji i szkół złożyły symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Hołd „Żołnierzom Wyklętym” oddano także na Cmentarzu komunalnym przy grobie żołnierzy AK oraz pod obeliskiem w lesie pod Małoszyną.
W dziewiętnastowiecznej kamienicy Hubnerów, Kaczorowskich i Szenfeldów na Pl. Wojska Polskiego (obecnie Galeria Staromiejska), w latach 1945-1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tam też w piwnicach znajdowało się więzienie, a funkcjonariusze UB katowali tych, którzy występowali przeciwko komunizmowi.
Po raz pierwszy sformułowania „Żołnierze Wyklęci” użyto w 1993 roku, w tytule wystawy Leszka Żebrowskiego „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” i odnosi się ono do uczestników ruchu partyzanckiego nazywanych również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „Żołnierzami Niezłomnymi”. Dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych ze względu na szczególną symbolikę tej daty, kiedy to przypada rocznica wykonanego w roku 1951 wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już od 10-lat. To święto właśnie takich żołnierzy jak turkowscy AK-owcy i w tym dniu powinniśmy o tym pamiętać.
