środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych wieczne żywa

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych wieczne żywa - fot. Starostwo Powiatowe w Turku
fot. Starostwo Powiatowe w Turku 

W poniedziałek 1 marca 2021 roku w Turku i powiecie upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na Placu Wojska Polskiego w Turku delegacje Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Wiejskiej Turek oraz przedstawiciele instytucji i szkół złożyły symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Hołd „Żołnierzom Wyklętym” oddano także na Cmentarzu komunalnym przy grobie żołnierzy AK oraz pod obeliskiem w lesie pod Małoszyną.

W dziewiętnastowiecznej kamienicy Hubnerów, Kaczorowskich i Szenfeldów na Pl. Wojska Polskiego (obecnie Galeria Staromiejska), w latach 1945-1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tam też w piwnicach znajdowało się więzienie, a funkcjonariusze UB katowali tych, którzy występowali przeciwko komunizmowi.

reklama

Po raz pierwszy sformułowania „Żołnierze Wyklęci” użyto w 1993 roku, w tytule wystawy Leszka Żebrowskiego „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” i odnosi się ono do uczestników ruchu partyzanckiego nazywanych również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „Żołnierzami Niezłomnymi”. Dzień 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych ze względu na szczególną symbolikę tej daty, kiedy to przypada rocznica wykonanego w roku 1951 wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już od 10-lat. To święto właśnie takich żołnierzy jak turkowscy AK-owcy i w tym dniu powinniśmy o tym pamiętać.

Podobne artykuły

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych w...

19 wrz.
Jeszcze tylko dziś szansa na udział w

Jeszcze tylko dziś szansa na udział w "Biegu Tropem...

17 wrz.
Pracownicy muzeum opowiadali o

Pracownicy muzeum opowiadali o "Żołnierzach Wyklętych"

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama