Powitali lato w słowiańskim klimacie. Wspólna inicjatywa miejskich ośrodków kultury

Można było solidnie się przestraszyć! Na uczestników mobilnej gry miejskiej „Turstoria” czyhały słowiańskie demony i interaktywne zadania! A to tylko jedna z atrakcji, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Turku przygotowała wspólnie ze Stowarzyszeniem Przystań, w ramach projektu „Powitanie Lata w Słowiańskim Klimacie”.
Mobilna gra miejska „Turstoria”, oparta na mitach i wierzeniach słowiańskich, skierowana do najmłodszych uczestników imprezy, była niewątpliwie jej główną atrakcją. Przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie, przemierzając tajemnicze zakamarki miasta, uczestnicy rozgrywek musieli rozwiązywać przygotowane dla nich zadania.
Ważną rolę w grze miejskiej odegrały postacie demonów słowiańskich. Dzięki nim gra stała się ciekawa i wzbogacona o elementy teatralne. Wszystko to dzięki bardzo dobrej współpracy biblioteki ze Stowarzyszeniem Przystań. To właśnie te dwie jednostki wymyśliły fabułę sobotniej gry. Pod czujnym okiem Jacka Sulkowskiego, znanego ze swoich manualnych zdolności, powstały stroje, maski i elementy scenograficzne. Kilka masek to dzieło Antoniego Karniszewskiego z grupy teatralnej, który osobiście wcielił się w rolę strasznego stwora. Dodatkowo rozgrywkę ubarwiło widowisko teatralne w wykonaniu grupy „Poruszenie” oraz grupy tanecznej hip-hop z opiekunem Bartoszem Marchwickim, działających przy Stowarzyszeniu Przystań.
Pogoda dopisała nad wyraz – pełne słońce sprawiło, że wszystkim demonom występującym w specjalnych strojach należą się wyrazy uznania i wielki szacunek. Specjalne podziękowania ze sceny Jacek Sulkowski skierował w stronę Błażeja Rębisza, który poświęcił swój czas aby pomóc przy elementach scenograficznych.
W grupie teatralnej udział brali: Martyna Kowalec, Julia Jakomulska, Antoni Karniszewski oraz Julia Krawczyk
W grupie tanecznej wystąpili: Martyna Rębisz, Sandra Lewandowska, Lena Hubert i Waleria Fedorets.
Na uczestników Festynu czekały stosika warsztatowe, przygotowane przez bibliotekę, muzeum, dom kultury oraz szkoły podstawowe z terenu miasta, na których dzieci mogły wykonać kwieciste wianki, lalki motanki, lasy w słoiku a nawet spróbować swoich sił w pisaniu piórem. W trakcie całej imprezy głodni posilali się swojskim jadłem i rzemieślniczymi trunkami z lokalnego Browaru Turek, a na zakończenie zasiedli przy ognisku i posłuchali słowiańskich opowieści.
Wieczornym finałem wydarzenia było wręczenie nagród dla zwycięzców gry miejskiej i występ klimatycznej grupy Wieża Bajzel.
