czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Bierze na warsztat najstarsze miejskie dokumenty! Krystian Skotarczak pracuje nad średniowiecznymi księgami z Turku

Bierze na warsztat najstarsze miejskie dokumenty! Krystian Skotarczak pracuje nad średniowiecznymi księgami z Turku - fot.: Krystian Skotarczak
fot.: Krystian Skotarczak 

Krystian Skotarczak urodził się i mieszka w Śremie. Jest studentem Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku Archiwistyka i Zarządzanie Dokumentacją. Właśnie rozpoczyna pracę nad swoją magisterką – rozprawa zatytułowana "Kancelaria Miejska Miasta Turek w późnym średniowieczu i u progu epoki nowożytnej", powstaje pod kierownictwem prof. Magdaleny Biniaś-Szkopek.

Jak sam mówi – księgi z Turku wybrał ponieważ nie są dotychczas opracowane właściwie w żadnym stopniu. – Chciałem napisać pracę magisterską oryginalnie, żeby lepiej się przygotować na doktorat. Księgi z mojego rodzinnego miasta Śremu są opracowane w bardzo dużym stopniu, co jest związane z tym, że jest ich więcej i są w o wiele lepszym stanie – podkreśla młody naukowiec i założyciel Wielkopolskiego Archiwum Społecznego, za którego pośrednictwem dzieli się historycznymi ciekawostkami z terenu Wielkopolski. Turek, nie dość, że wśród nich często się przewija, to jeszcze jedna z kropek w logo archiwum, symbolizuje właśnie nasze miasto.

reklama

Na czym będzie polegała jego praca? – Od wtorku w Archiwum Państwowym w Poznaniu rozpocznę pracę związaną, z tak naprawdę dwiema pierwszymi księgami radziecko-wójtowskimi. Jedna z lat 1404-1569 i druga z lat 1535-1614. Rzeczywiście znajomość łaciny nie jest w dzisiejszych czasach czymś powszechnym, jednak gorsze od łaciny jest sama paleografia, ponieważ największym wyzwaniem będzie nie tyle tłumaczenie, co odczytanie pisma. Pierwsze prace nie są związane z odczytem, a przede wszystkim skanowaniem. Później liczenie składek itd., a dopiero następnie można zabrać się za samo pismo. Łacinę znam trochę, ale trzeba pamiętać że łacina średniowieczna była o wiele inna niż klasyczna. Nie znajdziemy tam raczej pięknych odmian, co najwyżej wtręty w języku staropolskim lub średniowysokoniemieckim, a późniejsze zapiski zdarzają się nawet całe w języku staropolskim – mówi Skotarczak.

Wyjaśnijmy jeszcze może, że to nie literówka. Nazwa ksiąg radzieckich, choć współcześnie może kojarzyć się nam z niezbyt przyjemnym czasem w historii Europy, w tym kontekście pochodzi od słowa „rada”.

Biorąc pod uwagę stan techniczny średniowiecznych dokumentów, przed młodym naukowcem długa i żmudna praca. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! 

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Krystian Skotarczak2
fot.: Krystian Skotarczak3
fot.: Krystian Skotarczak4
fot.: Krystian Skotarczak5
Podobne artykuły

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20 lt.
Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy...

Każdy dołożył swoje szkiełko. Wyjątkowy witraż powstał na...

18 lt.
Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w...

Przyjdź na wystawę i warsztaty! Muzeum w Turku zaprasza na spotkanie z...

9 lt.
Wilki nie takie złe. Wróciły do...

Wilki nie takie złe. Wróciły do podturkowskich lasów, a od piątku...

14-11-2023
15 artystów, 170 prac! Już w piątek wielki...

15 artystów, 170 prac! Już w piątek wielki finał projektu "Dusze...

13-11-2023
To nie konkurs z nagrodami, lecz wystawa z...

To nie konkurs z nagrodami, lecz wystawa z talentami! Już w listopadzie...

27-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama