Wilki nie takie złe. Wróciły do podturkowskich lasów, a od piątku spotkacie je w Muzeum Miasta Turku!
Kilka lat temu wróciły w podturkowskie lasy. Ich tropy i odchody widują leśnicy. Nagrywają się na fotopułapki pozastawiane przez obserwatorów przyrody. A od najbliższego piątku spotkacie je nawet w Muzeum Miasta Turku!
Wilki, bo o nich tu mowa, cieszą się wyjątkowo złą sławą. Już w dzieciństwie poznajemy baśń o Czerwonym Kapturku, w której wilk jest wyjątkową szelmą – podstępny oszust, do tego pożerający ludzi. Prawda jest nieco inna. Od czasów II wojny światowej, w Polsce nie odnotowano przypadków ataków wilków na ludzi, a ich populacja uległa drastycznemu spadkowi. Kilka lat temu leśnicy w całym kraju zaobserwowali wielki powrót wilków. Stada liczące kilka osobników zajmują rozległe tereny (do 300 kilometrów kwadratowych) , od ludzi trzymają się z daleka, polując głównie na średnie i duże ssaki kopytne: jelenie, dziki i sarny.
- W lasach na terenie Nadleśnictwa Turek mieszka w tej chwili jedna rodzina złożona z dwojga rodziców i pięciu młodych - opowiada fotograf przyrody, Karol Fornalczyk. Jak mówi, przemierzając leśne ostępy, wilki nieraz mu towarzyszyły, nigdy jednak nie czuł zagrożenia z ich strony. - Wręcz przeciwnie, zachowywały się jak oswojone.
Wystawa czasowa „Wilk. Zwierzęta Przeklęte” to wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników przyrody, którzy chcą bliżej poznać ten gatunek i rozprawić się z towarzyszącym mu mitem „przeklętego”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
Wilk towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Mimo, że był protoplastą pierwszego udomowionego zwierzęcia – psa – wzbudza powszechny lęk, uważany jest za szkodnika i zabójcę, choć są również tacy, których zachwyca swoją siłą, odwagą i sprytem. Odwiedzając wystawę „Wilk. Zwierzęta Przeklęte”, dowiemy się prawdy o tych drapieżnikach. Poznamy je nie tylko jako genialnych myśliwych, ale i troskliwych rodziców dbających o swoje potomstwo i siebie nawzajem.
Wystawa rozpocznie się w piątek, 17 listopada i potrwa do końca stycznia 2024 roku. Można ja zwiedzać w godzinach pracy Muzeum Miasta Turku.
A jeśli macie ochotę pooglądać wilczą rodzinkę zamieszkującą naszą okolicę, zobaczcie film nagrany przez Karola Fornalczyka. Więcej takich ciekawostek, zdjęć i nagrań znajdziecie na jego stronie na fb i kanale YT.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72