Nowy mural w Turku. Ekologiczne malowidło powstało z okazji 100-lecia Lasów Państwowych
Nadleśnictwo Turek z dumą informuje o zakończeniu prac związanych z utworzeniem ekomuralu przedstawiającego łosia, mieszkańca lasów okalająych Turek. Ekomural znajduje się na ścianie budynku Zespołu Szkół Technicznych im. Sylwestra Kaliskiego w Turku, od strony skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Milewskiego. Prace związane z jego powstaniem prowadzono w dniach 5-7 sierpnia 2024 roku, a odpowiedzialnym za stworzenie malowidła jest Franek Mysza z firmy NIETAK.
Ekomural został wykonany farbami fotokatalitycznymi i jest częścią projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Turek, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Poznaniu pod nazwą "Tworzenie zielonej infrastruktury poprzez nasadzenia rodzimych drzew i krzewów na terenach zieleni miejskiej w Turku oraz wykonanie ekologicznego muralu, którego tematem jest ochrona bioróżnorodności." Realizowany projekt jest częścią obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych. Oficjalne otwarcie muralu odbędzie się 11 października 2024 r.
Jak informuje Nadleśnictwo Turek głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona bioróżnorodności. W ramach projektu zaplanowano m.in. nasadzenia drzew i krzewów w mieście, które mają poprawić samopoczucie mieszkańców, ochładzać miasto, produkować tlen, nawilżać i oczyszczać powietrze oraz retencjonować wodę. Wykorzystanie rodzimych gatunków roślin ma przyczynić się do zachowania różnorodności biologicznej, a ich owoce, pyłek i nektar będą stanowiły pokarm dla ptaków, małych ssaków i owadów. Rośliny te będą również wchodziły w symbiozę z grzybami. Na terenie nasadzeń zostaną zamontowane tablice informacyjne dotyczące opisu rodzimych gatunków roślin oraz ich znaczenia w przyrodzie.
Ekologiczney mural z okazji 100-lecia Lasów Państwowych
W ramach projektu wykonano również wspomniany ekomural, który dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych, będzie działał jako efektywny filtr powietrza, odpowiadając funkcją rocznego filtrowania CO2 dla 117 drzew. Farba użyta do muralu pochłania składniki spalin, niszczy bakterie, wirusy, grzyby oraz redukuje nieprzyjemne zapachy, a także posiada właściwości samooczyszczające. Mural przedstawiający zagadnienia z zakresu bioróżnorodności ma skłaniać do dyskusji na ten temat, wywoływać emocje i refleksje oraz propagować zachowania proekologiczne.
Projekt ma na celu nie tylko poprawę estetyki przestrzeni publicznej, ale również propagowanie ochrony bioróżnorodności poprzez zwiększanie populacji rodzimych gatunków fauny i flory. Dodatkowo zwraca uwagę na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i koniecznością jego ochrony zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, podnosząc świadomość ekologiczną mieszkańców i osób przyjezdnych do Turku.
Wykonanie malowidła było możliwe dzięki współpracy Lasów Państwowych, Starostwa Turek oraz Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Autorem muralu jest Franek Mysza, właściciel firmy NIETAK, specjalizującej się w profesjonalnym wykonywaniu wiekoformatowych graffiti. NIETAK oferuje realizację projektów na dowolnej powierzchni reklamowej oraz organizację eventów i usługi w zakresie małej poligrafii, druku i grafiki.
Poniżej kilka rolka i zdjęcia prezentujące nowy ekologiczny mural w Turku.