"Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej" – wyjątkowa wystawa w Muzeum Miasta Turku

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na wyjątkową wystawę czasową „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, została uruchomiona 7 marca i będzie dostępna dla zwiedzających do 30 kwietnia 2025 roku.
100 lat polskiej radiofonii na wystawie w Turku
Już w przyszłym roku przypada 100. rocznica regularnej emisji Polskiego Radia. To właśnie 18 kwietnia 1926 roku Janina Sztompkówna wypowiedziała pamiętne słowa: „Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480”, rozpoczynając nową erę w polskiej radiofonii. Stała emisja programów radiowych w krótkim czasie zdobyła ogromną popularność – do 1939 roku liczba abonentów Polskiego Radia przekroczyła milion.
Wystawa „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej” to unikalna podróż w czasie, przybliżająca powstanie i rozwój pierwszych lat polskiej radiofonii. Plansze opisowe ukazują przełomowe momenty historii radia, jego rolę w społeczeństwie oraz wpływ na życie codzienne Polaków. Wystawę wzbogacają oryginalne radioodbiorniki z okresu międzywojennego, głośniki oraz anteny radiowe, które pochodzą z prywatnej kolekcji pana Eugeniusza Szczygła.
Odbiorniki sprzed lat i historia Polskiego Radia – nowa wystawa w Turku
Muzeum Miasta Turku zachęca do zwiedzania wystawy i refleksji nad rolą radia w XX wieku: „Dziś, żyjąc w świecie przekazu cyfrowego, wróćmy pamięcią do początków, gdy radio było jedynym źródłem masowej informacji. ” – czytamy w komunikacie muzeum.
Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, a jej celem jest przybliżenie mieszkańcom Turku i okolic znaczenia radia w budowaniu tożsamości i jedności narodowej w okresie międzywojennym.W ystawa dostępna jest do 30 kwietnia 2025 roku w godzinach otwarcia muzeum.
