sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

6 lat więzienia dla matki zabitego noworodka

6 lat więzienia dla matki zabitego noworodka - foto: materiał operacyjny Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu
foto: materiał operacyjny Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 

Postępowanie w sprawie martwego noworodka, którego zwłoki - zamknięte w materiałowej torbie, w której znajdowała się także szufelka - odnaleziono zimą tego roku na obrzeżach Turku, znalazło swój finał. W konińskim Sądzie zapadł wyrok 6 lat pozbawienia wolności. O taką kare wnioskowali obrońca oraz oskarżona i taka też kara została zasądzona.  Kobieta będzie mogła w wypadku dobrego sprawowania opuścić zakład karny wcześniej.

Z dniem 1 lipca 2015 roku do kodeksu postępowania karnego zostały wprowadzone zmiany. W świetle jednego z nowych przepisów, oskarżony ma możliwość złożenia wniosku o wydanie wyroku skazującego i wymierzenia zaproponowanej przez siebie kary, który następnie Sąd będzie mógł rozpoznać na posiedzeniu. Do takiej sytuacji właśnie doszło. Jak informuje prokurator Krzysztof Szczesiak z Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Koninie, obrona przedłożyła wniosek dotyczący wymierzenia matce dziecka kary 6 lat pozbawienia wolności. Ani prokurator, ani pokrzywdzony (czyli ojciec zabitego noworodka), nie sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu. Zasadność takiego wymiaru kary uznał też koniński Sąd i wydał taki wyrok. Tym sposobem w krótkim czasie udało się zamknąć proces, bez prowadzenia żmudnego postępowania dowodowego.

reklama

Gwoli przypomnienia - w dniu 25 marca policjanci zatrzymali 26-letnią mieszkankę Turku, która okazała się matką dziecka, którego zwłoki znaleziono w styczniu. „Na cito" udało się przeprowadzić badania, które jasno wskazały, że to właśnie 26-latka i jej małżonek są biologicznymi rodzicami noworodka. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu i opisała swoją rolę w uśmierceniu dziecka. Okazało się, że turkowianka zatkała drogi oddechowe noworodka ligniną. Potem dziecko zostało wyniesione w okolice ul. Lutosławskiego. Z wyjaśnień 26-latki wynikało, że całe zdarzenie odbyło się pod nieobecność ojca dziecka. Ten, gdy wrócił do domu został poinformowany, że poród się odbył, a noworodek trafił do pracowników służby zdrowia, by móc potem podlegać procedurze adopcyjnej.

Teoretycznie wspomniany wyrok jest nieprawomocny. W praktyce jednak – jak wskazuje prokurator Szczesiak – oskarżona, która sama poddała się karze 6 lat więzienia, nie może teraz zaskarżyć zasądzonego wymiaru kary pozbawienia wolności. 26-letnia turkowianka mogłaby – co jest wielce teoretyczne – próbować ewentualnie udowodnić np. ewidentne braki proceduralne w procesie.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
Podobne artykuły
11-latek porażony prądem na osiedlu...

11-latek porażony prądem na osiedlu Wyzwolenia w Turku. Wyszedł...

08-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama