niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejna debata społeczna KPP Turek poświęcona oszustwom

Kolejna debata społeczna KPP Turek poświęcona oszustwom  - foto: KPP Turek
foto: KPP Turek 

We wtorek 29 października br. w kinie Tur odbyła się kolejna debata z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Turku. Tym razem poświęcona była oszustwom „na legendę”. Policjanci i zaproszeni goście omówili przykłady działania oszustów przypomnieli jak właściwie i bezpiecznie korzystać z bankomatów i posługiwać się kartami płatniczymi.

Debata poświęcona była przede wszystkim omówieniu sposobów działania sprawców metodą „na legendę” oraz jak bezpiecznie bankować. W skali kraju odnotowujemy nadal dużą aktywność przestępców działających na tzw. legendę. Także na terenie naszego powiatu doszło do takich przestępstw.

reklama

Debata rozpoczęła się filmem ukazującym od filmu przestawiającego programy prewencyjne realizowane obecnie przez Polską Policję. Jako pierwszy głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Turku mł.insp. Michał Grzelak, który wstępnie nakreślił temat debaty i przedstawił dane dotyczące przestępstw „na legendę”. Pierwsze przestępstwo o charakterze „na legendę" odnotowano w 2003 roku. Do 2018 r. złodzieje w ten sposób pozbawili osoby oszczędności w wysokości 250 mln złotych! Podsumowanie roku 2018 wykazało, że w całym kraju w wyniku przestępstw na "legendę" osoby straciły ponad 60 mln złotych. Rok wcześniej było to 54 miliony złotych. W zeszłym roku doszło do 40 tysięcy przestępstw, których ofiarami byli seniorzy. Co piąte przestępstwo to oszustwo.

Następnie Naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP w Turku nadkom. Roman Frątczak omówił dane statystyczne dotyczące przestępstw na legendę na terenie naszego powiatu. Na terenie powiatu tureckiego w przeciągu ostatnich pięciu lat przestępcy działający na tzw. legendę oszukali ponad dziesięć osób na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Obecny rok był rekordowy pod tym względem. W wyniku działania oszustów mieszkańcy powiatu stracili 238 tysięcy złotych! Naczelnik omówił przykładowe działania sprawców, na wnuczka, na córkę, na pracownika MOPS, pracownika gazowni, na funkcjonariusza Policji, na funkcjonariusza CBA, CBŚP. Podkreślił, że na sukces, jakim jest zatrzymanie sprawcy i odzyskanie pieniędzy, ogromny wpływ ma szybkość reakcji pokrzywdzonego.

Kolejnym prelegentem była Pani Dorota Marciniak – Dyrektor Oddziału Santander Bank Polska w Turku, która w formie pokazu multimedialnego przedstawiła jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i skutecznie chronić swoje oszczędności przed cyberatakiem.

reklama

W ostatniej części debaty głos zabrali zgromadzeni słuchacze zadając pytania dotyczące tematów związanych z oszustwami na legendę i bezpiecznym banowaniem.

Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji związanych z finansami! Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym . Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy ani haseł dostępowych do kont! Z kolei banki nie wymagają podawania loginu i pełnego hasła do bankowości. Dotyczy to również kodu sms. Nie proszą o zmianę, ani nie wysyłają nowych danych logowania. Nie wysyłają maili z prośbą o zalogowanie lub podanie danych prywatnych, np. nr telefonu do autoryzacji transakcji.

Pod żadnym pozorem nikomu nie przekazujmy haseł dostępowych do naszych rachunków bankowych, gdyż może skutkować to pozbawieniem nas całych oszczędności. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy! Nie dajmy się oszukać!

źródło: KPP Turek

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama