niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Seniorka straciła 20 tys. zł. Policja ostrzega przed oszustami

Seniorka straciła 20 tys. zł. Policja ostrzega przed oszustami
 

Oszuści posługujący się metodą „na wnuczka" i „na policjanta" są nadal aktywni. Przekonała się o tym 86-letnia mieszkanka Turku, która uwierzył w historię o wypadku członka rodziny. Chcąc pomóc przekazała oszustom 20 tysięcy złotych.

W poniedziałek 18 maja br. do mieszkanki Turku zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i oświadczyła, że jej tata czyli zięć zgłaszającej spowodował wypadek, w którym ranna została kilkunastoletnia dziewczyna. Oszustka poinformował, że sprawca wypadku jest w areszcie i żeby z niego wyszedł trzeba wpłacić 120 tyś zł. Pokrzywdzona oświadczyła, że posiada w domu 20 tys. zł. Rozmówczyni zaaranżowała przekazanie pieniędzy rzekomej aplikantce adwokackiej, która przyszła po pieniądze do miejsca zamieszkania kobiety. Dodatkowo oszuści nakłonili pokrzywdzoną, aby zaciągnęła pożyczkę. Kobieta odebrała pieniądze z banku i pojechał taksówką do Konina, gdzie miała przekazać drugą cześć pieniędzy. Jednak z uwagi na to, że rozładował się jej telefon nie miała kontaktu z oszustami. Dzięki temu nabrała wątpliwości i nie przekazała kolejnej części pieniędzy oszustom.

reklama

W trakcie rozmowy telefonicznej z oszustką osoba ta nie miała żadnej wiedzy o rodzinie, imionach i nazwiskach oraz relacjach rodzinnych, jednak w toku rozmowy uzyskała te informacje od pokrzywdzonej.

Wszystkie przypadki oszustw pokazują, że oszuści nie odpuszczają stosując podstęp, wymyślne legendy, różne metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby i wyłudzić od nich pieniądze. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, a o podejrzanych telefonach natychmiast informować Policję.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami rodziny, mogą przekazać niezbędną wiedzę.

reklama

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 112 i przekaż informacje o swoich podejrzeniach.

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
Seniorka straciła 20 tys. zł. Policja ostrzega przed oszustami

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama