Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko.

niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Działania Straży Pożarnej w zakresie usuwania owadów błonkoskrzydłych

Działania Straży Pożarnej w zakresie usuwania owadów błonkoskrzydłych
 

Jednym z wielu działań jakie podejmują zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju jest między innymi likwidacja zagrożenia od owadów błonkoskrzydłych, które umiejscawiają się w naszych domach.

Przyjęcie zgłoszenia przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego  o występowaniu gniazda owadów błonkoskrzydłych w domu nie jest jednoznaczne z jego usunięciem przez zastępy Straży Pożarnej.  Fakultatywnym pozostaje wybór metody działania, uzależniony szczególnie od wystąpienia lub braku dodatkowych zagrożeń związanych z osobami przebywającymi w obiekcie. Obowiązujące w PSP zasady w tym zakresie dopuszczają zastosowanie kilku metod działania.  Metodami tymi są: 

reklama

1)   w przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, możliwym jest doraźne ewakuowanie  tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie działań zmierzających do usunięcia roju lub gniazda owadów,

2)   w pozostałych przypadkach dopuszcza się podjęcie działań polegających na: ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i związanym z tym zagrożeniem oraz pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy „Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu,

3)   w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusza  konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm, również  stosuje się  metodę określoną w pkt ,,2”.

W roku bieżącym do dnia 12 sierpnia na terenie powiatu tureckiego zastępy Straży Pożarnej uczestniczyły w 52 zdarzeniach związanych z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych z czego w 11 przepadkach działania polegały na poinformowani o występujących zagrożeniach, wygrodzenie terenu i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem wynikającym z art. 61 ustawy „Prawo budowlane". Niejednokrotnie właściciele posesji nie wyrażają zgody na prace rozbiórkowe ocieplenia elewacji, dachu bądź podbitki dachowej co jest warunkiem koniecznym dotarcia do gniazda owadów i jego likwidacji. 

reklama

Jak każde działanie czy to gaśnicze, czy działania na drogach tak i usuwanie zagrożenia związanego z owadami błonkoskrzydłymi wyga podejścia indywidualnego, nie ma bowiem dwóch identycznych akcji ratowniczych. 

Autor: bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz
Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Turku 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Głuchów. Spotkanie z druhnami i druhami -...

Głuchów. Spotkanie z druhnami i druhami -...

3 wrz.
Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy...

Groźne zderzenie osobówek na skrzyżowaniu przy SP1....

11 sierp.
Helikopter wezwany do użądlonego mężczyzny z...

Helikopter wezwany do użądlonego mężczyzny z Kaczek...

11 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama