Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Policjanci radzą. Bezpieczny powrót do szkoły

Policjanci radzą. Bezpieczny powrót do szkoły
 

Wakacje dobiegły końca, czas więc przywitać nowy rok szkolny. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o zagrożeniach, które mogą nas w tym czasie spotkać.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym, policjanci wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego będą prowadzić wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą między innymi miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu. Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

reklama

Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic lub opiekun popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach lub specjalnych siedziskach. Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Idąc z dzieckiem za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

reklama

Także młodzież powinna pamiętać o właściwym postępowaniu i zachowaniu zgodnym z obowiązującymi zasadami prawa i współżycia społecznego w trakcie pobytu w szkole oraz w czasie wolnym. Często bywa tak, że zmiana szkoły, otoczenia, poznanie nowych rówieśników, a co za tym idzie chęć zaimponowania im sprawia, że nastolatek zapomina o podstawowych zasadach oraz obowiązkach wynikających przede wszystkim z „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”, łamie te przepisy i tym samym dopuszcza się czynów karalnych lub swoim zachowaniem przejawia demoralizację. Przykładami demoralizacji wśród nieletnich są: niesystematyczne uczęszczanie do szkoły, wagary, inne zaniedbywanie nauki, niestosowne zachowanie się w szkole i poza szkołą oraz dłuższe przebywanie poza domem bez kontroli.

Każdy przejaw demoralizacji czy popełniony przez nieletniego czyn karalny staje się przedmiotem zainteresowania sądów rodzinnych. W przypadku wyrządzenia szkody, mogą one zobowiązać nieletniego do określonego postępowania, a zwłaszcza do jej naprawienia lub wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego. Sędzia może zasądzić podjęcie nauki lub pracy, do uczestniczenia w zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, a także do powstrzymania od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do używania alkoholu lub narkotyków. ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna, W kompetencjach sądów jest także stanowienie nadzoru organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo godnej zaufania osoby – udzielających poręczenia dla nieletniego. Sąd może również zastosować nadzór kuratora, skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczych, terapeutycznym lub szkoleniowym. Może też orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, ośrodku szkolno-wychowawczym, zakładzie poprawczym, a także zastosować inne środki zastrzeżone w wyżej wymienionej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

źródło KPP Turek

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama