sobota 16 stycznia 2021

Mascelego, Walerii, Włodzimierza

reklama

Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy

Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy
 

Jeszcze tylko przez kilka dni kierowcy muszą wozić ze sobą prawo jazdy. Od 5 grudnia będą mogli je mieć w telefonie.

Od tego czasu blankiet prawa jazdy nie będzie wymagany podczas policyjnej kontroli, natomiast dane kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Wprowadziła je ustawa z 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

reklama

Prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. Już teraz kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. W usłudze znajdują się informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz numer VIN.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Zachęcamy kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy.

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy

Podobne artykuły

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama