niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Mieszkanka powiatu oszukana na 200 dolarów. Policja apeluje o ostrożność.

Mieszkanka powiatu oszukana na 200 dolarów. Policja apeluje o ostrożność.
 

Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe metody oszustw aby wyłudzić od nas pieniądze. Tym razem znaleźli nowy sposób na okradanie ludzi przez olx. Przez nieuwagę możemy stracić pieniądze, dlatego policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Informujemy o nowej formie oszustwa na portalu olx. Przestępcy wykorzystując komunikator WhatsApp kontaktują się i zachęcają do wysłania paczki przez portal. Wiadomość od oszustów zawiera link, który przekierowuje potencjalną ofiarę kradzieży tożsamości do fałszywej strony internetowej wyłudzającej dane karty płatniczej.

reklama

W ubiegłym tygodniu w taki sposób została oszukana mieszkanka powiatu tureckiego. W czwartek 17 grudnia br. skontaktowała się z nią poprzez Whatsapp osoba zainteresowana kupnem przedmiotu wystawionego na portalu olx. Oszust napisał, aby dokonać wysyłki za pośrednictwem olx z uwagi na niższe koszty. W wiadomości przesłał link wyjaśniając, że po jego otworzeniu i wpisaniu danych otrzyma pieniądze za sprzedany przedmiot. Po otworzeniu linku pojawiła się informacja o wpisaniu danych karty płatniczej. Po wpisaniu danych wyskoczył błąd, że nie można przetworzyć płatności.  Po sprawdzeniu stanu konta przez pokrzywdzoną okazało się, że z konta zostało przelane 200 dolarów.

Okazało się, że kobieta został ofiarą phishingu. Phishing to forma oszustwa, polegająca na podszywaniu się pod znane firmy lub osoby, by nakłonić nas do ujawnienia danych osobowych.

Apelujemy o ostrożność, dokładne czytanie wiadomości i weryfikowanie linków. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama