sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Mieszkanka Turku ofiarą oszustów na ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym. Straciła 3000 zł.

Mieszkanka Turku ofiarą oszustów na ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym. Straciła 3000 zł.
 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa przez sprawców podszywających się pod znany ogólnopolski portal ogłoszeniowy. Ofiarą oszustów padła mieszkanka naszego powiatu i straciła ponad 3 tysiące złotych.

W czwartek 8 kwietnia br. funkcjonariusze z KPP w Turku przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa przez osoby podszywające się pod ogólnopolski portal ogłoszeniowy. Jak ustalono, po wystawieniu oferty sprzedaży pokrzywdzona otrzymała poprzez znany ogólnopolski portal ogłoszeniowy wiadomość od osoby, która zainteresowana jest kupnem przedmiotu. W rozmowie przekazała sprzedającej, że chciałaby zapłacić przez serwis ogłoszeniowy. W trakcie korespondencji pokrzywdzona podała swój adres e- mail, aby otrzymać formularz do sprzedaży. Następnie otrzymała wiadomość, że wszystko jest opłacone i musi wejść na swoja pocztę by to potwierdzić. W wiadomości wyglądającej jak z portalu ogłoszeniowego była informacją o tym, żeby wejść w formularz, aby potwierdzić odbiór pieniędzy.  Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej oraz kody weryfikacyjne otrzymywane w wiadomościach od banku.

reklama

Dopiero gdy dostał wiadomość o zablokowaniu karty płatniczej i sprawdzeniu konta zorientowała się, że została oszukana. W wyniku oszustwa mieszkanka powiatu tureckiego straciła ponad 3 tysiące złotych.

Wyłudzenia na ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym przebiegają według podobnego schematu, który różni się jedynie szczegółami. Oszuści poprzez komunikatory internetowe lub w wiadomości z portalu ogłoszeniowego proszą o adres mailowy, który ma umożliwić zakup danego przedmiotu przez rzekomy wewnętrzny system ogólnopolskiego portalu ogłoszeniowego. Wysyłają następnie maila, w którym podszywają się pod portal.

Oszuści podszywają się też czasem pod firmy kurierskie. Podążając za instrukcjami z podrobionego maila pojawia się prośba o podanie numeru karty, a coraz częściej także innych danych, jak numer PESEL, dane osobowe czy dane logowania do konta bankowego.

reklama

źródło: KPP Turek

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama