wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kontrole pojazdów w ramach akcji "Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Kontrole pojazdów w ramach akcji
Źródło: Shutterstock 

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do zapinania pasów sprawdzali na drogach powiatu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku.

10 lipca br. na drogach powiatu tureckiego policjanci skontrolowali 88 pojazdów. Podczas kontroli odnotowali 10 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. Niezapinanie pasów dotyczyło przede wszystkim kierowców. Tylko jeden pasażer podróżował bez zapiętych pasów.

reklama

Co roku na drogach odnotowuje się wysoką dynamikę zdarzeń drogowych, których następstwem jest duża liczba ofiar śmiertelnych i osób rannych. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, należy do największych w krajach UE. Jedną z podstawowych przyczyn wysokiej śmiertelności oraz urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń bezpieczeństwa służących do przewożenia dzieci.

Pasy ratują życie, więc nie zapinajmy ich dla uniknięcia mandatu. Róbmy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na polskich drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie nadmiernej  prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „oszukać” i np. zapinają pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie. 

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów.

Źródło: KPP Turek

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do...

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do zaciągnięcia...

7 wrz.
Odnaleziona cała i zdrowa. Nocne poszukiwania...

Odnaleziona cała i zdrowa. Nocne poszukiwania...

28 sierp.
Oszukany przy zakupie węgla. Mieszkaniec...

Oszukany przy zakupie węgla. Mieszkaniec powiatu...

21 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama