wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dwie mieszkanki powiatu straciły 50 tys. zł. Uwaga na oszustwa SMSem

Dwie mieszkanki powiatu straciły 50 tys. zł. Uwaga na oszustwa SMSem
 

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej cyberprzestępcy powrócili do oszustwa związanego z sms-em zawierającym prośbę o uregulowanie należności.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do wcześniej opłacanego rachunku i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Ofiarami takiego przestępcy w dniu wczorajszym padły dwie mieszkanki naszego powiatu.

reklama

Jedna z nich na swój numer telefonu otrzymała wiadomość SMS o treści: „PGE: Prosimy uregulować należność: "https://rebrand.ly/platnosc-pge-32hhaq" z numeru 514074051. Spiesząc się bezwiednie kliknęła w link a następnie po wyborze własnego banku dokonała uregulowania płatności w kwocie 3,24 PLN. Dopiero wieczorem po ponownym zalogowaniu się na rachunek bankowy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta tracąc oszczędności w kwocie ponad 40 tys. zł . Druga z nich z kolei straciła ponad 10 tys. zł w anlogiczny sposób działania sprawcy.

Pamiętajmy zatem, że telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.Gdy otrzymujemy sms-y z nieznanych źródeł lub o dziwnej treści korespondencję, których się nie spodziewamy, może to znaczyć, że my lub ktoś kto posiadał nasze dane kontaktowe był nieostrożny i teraz ktoś inny usiłuje te dane wykorzystać w celu niezgodnym z prawem. Przeważnie chodzi o wyłudzenie pieniędzy lub pozyskanie naszych danych wraz z numerem konta rachunku bankowego.

Podstawowe zasady, o których w takich przypadkach należy pamiętać:

reklama

1. Nikt nie daje nic za darmo! Udział w bezpłatnej loterii i szybka wygrana to absurd, gdyż funkcjonowanie darmowej loterii mija się z celem. Koszty operacyjne, które należy pokryć w celu odebrania wygranej to kwota, którą traci się na rzecz oszustów, a wygranej nigdy się nie otrzyma.  Podawanie naszego numeru konta bankowego celem przelania rzekomej wygranej, też skutkuje przekazaniem istotnych danych personalnych sprawcom tzw. phishingu.

2. Nie należy wierzyć w wiadomości, w których znajduje się informacja, że pod wskazanym adresem są kompromitujące nas materiały. W takiej sytuacje możemy stracić pieniądze na wysyłanie sms-ów lub w gorszym przypadku zainfekować nasz komputer złośliwym oprogramowaniem.

3. Ważne jest również by nie wziąć udziału w przestępstwie zwanym popularnie praniem pieniędzy. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z prośbą o pomoc w przesłaniu pieniędzy, np. od kontrahentów z wykorzystaniem transferu pieniężnego Western Union, po uprzednim potrąceniu np. 5% prowizji dla siebie, należy natychmiast potraktować to jako próbę zwerbowania do procederu „prania pieniędzy”.

źródło: KPP Turek

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

"Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa". Akcja...

24 wrz.
Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To...

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To próba...

24 wrz.
Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama