sobota 23 października 2021

Edwarda, Marleny, Seweryna

5°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To próba wyłudzenia danych.

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. To próba wyłudzenia danych. - fot. EvatoElements / leungchopan
fot. EvatoElements / leungchopan 

Od wczoraj tj. 23 września 2021 r. do wielu użytkowników telefonów komórkowych docierają SMSy o nałożeniu kwarantanny. Jak się okazuje to oszustwo a kliknięcie w link zawarty w wiadomości może skutkować instalacją złośliwego oprogramowania. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed przestępczym procederem.

W trakcie zeszłorocznej fali koronawirusa wielu użytkowników telefonów otrzymywało SMS-y z treścią o wytypowaniu danej osoby do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Ostrzegano wówczas, że jest to oszustwo aby dostać się do naszych kont bankowych. Polskie służby jak widać nie potrafią sobie poradzić z tą i innymi formami spamu SMS-owego, który z roku na rok przybiera na sile. Nie byłoby problemu gdyby SMS-y wysyłane były z innych numerów komórkowych, które łatwo zablokować a nadawcę zlokalizować. Jednak fałszywe wiadomości nadawane są w tym przypadku od "Kwarantanna" a takiej formy rozsyłki SMS-ów przeciętny Kowalski zablokować już nie zdoła.

reklama

Jak informują serwisy związane z bezpieczeństwem, kliknięcie w zaproponowany we wiadomości link może wiązać się z pobraniem na telefon trojana bankowego, który przechwytuje wszystkie dane z urządzenia z systemem Android. W konsekwencji może to zakończyć się "oczyszczeniem" konta bankowego. Ich dokładna treść brzmi: "Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie https://c(...)Zb". Warto zauważyć, że w wiadomości brakuje polskich znaków.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega na Twitterze i potwierdza, że SMS-y nie są nadawane przez Sanepid. Podobne informacje podała wczoraj Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku oraz Komenda Powiatowa Policji z Turku.

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Wideo: Proceder żebrania o pieniądze także w...

Wideo: Proceder żebrania o pieniądze także w Turku....

5 paźd.
Wideo: Policja poszukuje podejrzanego o...

Wideo: Policja poszukuje podejrzanego o oszustwo....

28 wrz.
Kolejne oszustwo na ogólnopolskim serwisie...

Kolejne oszustwo na ogólnopolskim serwisie...

20 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama