sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

"Zapnij pasy! Poczuj uścisk bezpieczeństwa". Akcja profilaktyki KPP Turek i WORD.

 

O potrzebie zapinania pasów przypominali dzisiaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Podczas przeprowadzonej akcji profilaktycznej edukowali kierujących wykorzystując symulator zderzeń. Działania przeprowadzono dzięki współpracy z WORD Konin i wsparciu Starostwa Powiatowego.

Tego dnia wyjątkowo kierowcy, którzy jechali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nie byli karani mandatami. Funkcjonariusze zatrzymywali kierowców jadących bez pasów, a w formie pouczenia zapraszali do udział w teście na specjalnym urządzeniu symulującym nagłe zatrzymanie pojazdu. Symulator zderzeń na czas działań został przekazany przez WORD w Koninie

reklama

Symulator pokazuje kierowcy jakie są skutki nagłego zatrzymania pojazdu w wyniku zderzenia przy niewielkiej prędkości (około 7-8 km/h). Wszystkie osoby biorące udział w teście miały okazję przekonać się, że już przy tak małej prędkości w przypadku zderzeniu działa na człowieka duża siła bezwładności. Nikt nie byłby w stanie bez pasów utrzymać się w fotelu. A warto pamiętać, że efekt ten potęguje się wraz ze wzrostem prędkości.

Większość osób korzystających dzisiaj z symulatora przyznało, że nie zdawały sobie sprawy z siły, jaka działa na człowieka podczas nagłego zatrzymania pojazdu.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów.

Do udziału w działaniach przyłączył się Komendant Powiatowy Policji w Turku insp. Michał Grzelak. Przy okazji dzisiejszej akcji funkcjonariusze rozdawali napotkanym rowerzystom kamizelki i odblaski. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale i o zadbanie o własne bezpieczeństwo. Przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku korzystania z kamizelek odblaskowych, ale elementy odblaskowe pomogą kierowcom dostrzec rowerzystę zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

reklama

Na miejscu działań przedstawiciele powiatu tureckiego, Wicestarosta Władysław Karski, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Szewczyński i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Smak przekazali pakiet kamizelek odblaskowych oraz elementów odblaskowych, które zostały wykorzystane podczas przeprowadzonej akcji profilaktycznej.

źródło/fot.: KPP Turek

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
2
3
4
5

Podobne artykuły

Policyjna akcja NURD w powiecie tureckim....

Policyjna akcja NURD w powiecie tureckim. Wykazano...

29 wrz.
Oszuści namówili mieszkankę powiatu do...

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do zaciągnięcia...

7 wrz.
Odnaleziona cała i zdrowa. Nocne poszukiwania...

Odnaleziona cała i zdrowa. Nocne poszukiwania...

28 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama