środa 25 maja 2022

Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

15°C umiarkowane opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Zbrodnia sprzed lat... Poznańskie "Archiwum X" wraca do morderstwa z Dobrej

Zbrodnia sprzed lat... Poznańskie
 

Policjanci z poznańskiego Archiwum X wracają do sprawy zabójstwa 86-letniego Stanisława Kwiatkowskiego. Do zdarzenia doszło 11 grudnia 1996 roku w miejscowości Dobra w powiecie tureckim. Dowody wskazują na to, że starszy mężczyzna został dotkliwie pobity we własnym domu, prawdopodobnie przez kilku sprawców.

Pamiętacie serial „Z archiwum X”, niezwykle popularny w latach 90? Właśnie od jego tytułu wzięły się nazwy specjalnych jednostek policyjnych, działających w każdym województwie. Policjanci z Archiwum X wykorzystują ogromne doświadczenie zawodowe – swoje oraz biegłych, z którymi współpracują. Korzystają także z możliwości, jakie oferuje współczesna kryminalistyka: genetyka sądowa, toksykologia, antropologia sądowa czy też entomologia sądowa. Pracują przy wątpliwych zgonach i niewyjaśnionych zaginięciach. W zależności od specyfiki danego zespołu, policjanci pracują nad wybranymi zagadkami kryminalnymi.

reklama

Stanisław Kwiatkowski był emerytem mieszkającym samotnie w miejscowości Dobra. Jego żona oraz dzieci mieszkały we Wrocławiu. Pan Stanisław nie spożywał alkoholu, był skromny, raczej nieufny. Stronił od ludzi z miejscowości, w której mieszkał.

17 grudnia 1996 roku rodzina, zaniepokojona brakiem kontaktu z panem Stanisławem, poprosiła mieszkańca Dobrej o sprawdzenie czy wszystko u niego w porządku. Przez okno domu mężczyzna zauważył leżące na podłodze ciało 86-latka.

W wyniku oględzin miejsca zdarzenia, przeprowadzonych po ujawnieniu zwłok, policjanci ujawnili i zabezpieczyli liczne ślady, które zostały poddane analizie. Były to m.in. ślady krwi oraz linii papilarnych.

reklama

Sekcja zwłok wykazała, że Stanisław Kwiatkowski zmarł w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego. Na podstawie opinii biegłych z zakładu medycyny sądowej policjanci ustalili, że mężczyzna został dotkliwie pobity przez kilku sprawców, którzy prawdopodobnie weszli do jego domu przez okno w piwnicy. Zdarzenie to mogło mieć miejsce 11 grudnia 1996 roku, czyli kilka dni przed znalezieniem zwłok. Od początku śledczy podejrzewali motyw rabunkowy.

Niedługo po zdarzeniu, policjanci wytypowali i zatrzymali kilku mężczyzn, mieszkańców Dobrej oraz okolicznych miejscowości, którzy mogli mieć związek ze sprawą. Przeprowadzone działania nie doprowadziły jednak do przedstawienia komukolwiek zarzutów.

Sprawą niewyjaśnionego morderstwa sprzed 26 lat, zajmują się obecnie policjanci z poznańskiego Archiwum X. Przeprowadzona przez nich analiza pozwala rzucić nowe światło na ustalone w śledztwie fakty. W weryfikacji przyjętej wersji śledczej przydatne mogą być informacje od osób, które mają wiedzę o tym zdarzeniu, a które dotychczas nie zdecydowały się na kontakt z Policją.

Informacje można przekazać oficerom operacyjnym pod numerem telefonu 516-879-929 lub mailowo: archiwum.x@po.policja.gov.pl

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Policjantem jest się cały czas, nawet na...

Policjantem jest się cały czas, nawet na urlopie!...

9 maj.
96 mandatów dla kierowców w jedną środę. Tak...

96 mandatów dla kierowców w jedną środę. Tak...

29 kw.
Pożar suszarni w tartaku w Długiej Wsi w gminie...

Pożar suszarni w tartaku w Długiej Wsi w gminie Dobra

15 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama