niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

Kącik profilaktyka: Seniorze bądź ostrożny i nie daj się oszukać!

Kącik profilaktyka: Seniorze bądź ostrożny i nie daj się oszukać!
 

Wielu ludzi mimo częstych ostrzeżeń ze strony Policji nadal chętnie otwiera drzwi przestępcom lub też nabiera się na wyłudzenia pieniędzy. Ostrzegamy i przypominamy sposoby działania oszustów. 

Szczególnie ludzie starsi wpuszczają do swych domów każdego „przebranego” fachowca. Pamiętajmy, że przeglądy instalacji gazowej, elektrycznej, kominowej są konieczne, ale spółdzielnie zawsze poprzedzają je odpowiednimi pisemnymi informacjami o konkretnym przeglądzie i jego terminie. Okres wakacyjny może sprzyjać działaniom oszustów wobec osób starszych, którzy często nie wyjeżdżają z miasta pozostając w domach i tym samym bardziej narażone są na działania przestępców.

reklama

Komenda Powiatowa Policji w Turku apeluje:

  • Seniorze! Czytaj uważnie wszelkie tablice ogłoszeń na klatce schodowej
  • i wszelkie informacje na drzwiach wejściowych.
  • Pamiętaj, że pracownicy powinni być wyposażeni w specjalne identyfikatory.
  • Nie wierz w wielkie obniżki czy promocje np. sprzedaży sprzętu AGD, wymiany starych okien na nowe – są to chwyty dzięki którym do naszych domostw wpuszczani są cwaniacy czyhający na Wasze mienie.

Często oszuści podają się za wnuków, znajomych wnuków, hydraulików, obsługę bloku, pracowników firm remontowych i naprawczych, pracowników służby zdrowia, wolontariuszy itp. Seniorze, gdy odezwie się dzwonek pomyśl zanim otworzysz !!!

Wyłudzenia pieniędzy. Seniorze bądź ostrożny i nie daj się oszukać!

Turkowscy policjanci nadal odnotowują zdarzenia związane z oszustwami i usiłowaniem wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Ostrzegamy i przypominamy sposoby działania oszustów. 

Działania sprawców obligują nas do przypomnienia, że oszuści operują coraz nowszymi metodami, przedstawiają się jako pracownicy opieki społecznej, urzędu skarbowego, ZUS-u i wiele innych. Ostatnio coraz częściej wykorzystywana jest metoda, w której oszuści podają się  za policjanta, który powiadamia, że hakerzy weszli na konto osoby i będą chcieli pobrać pieniądze. Oszuści przekazują informację, aby pozostając na linii wybrać numer telefonu 477737200 lub 997 w celu potwierdzenia wiarygodności prowadzonej sprawy przez Policję. 

reklama

Nikt z banku lub z Policji nie informuje kogokolwiek o tego rodzaju sytuacjach. Żaden policjant nie zadzwoni z informacją, że wasze konto w banku jest zagrożone, że aby uniknąć straty pieniędzy należy podać swoje dane i pieniądze zostaną przelane na inne konto. Udostępnienie swoich danych oszustowi spowoduje, że będzie on miał dostęp do Państwa pieniędzy, do Państwa konta. 

Pamiętajcie też, że żaden policjant nie prosi o przekazanie gotówki na rzecz prowadzonego dochodzenia!!! Policja nie przyjmuje żadnych przelewów ani gotówki, żeby złapać oszusta!!!

Policja przypomina, że ludzie starsi są ta grupą, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo stania się ofiarą oszustwa lub kradzieży. Dlatego sprawdzajmy, czy osoba, która do nas dzwoni jest tym, za którego się podaje.  Rozłączmy połączenie i zadzwońmy do członka rodziny, który rzekomo do nas dzwonił, upewnijmy się, że to z nim rozmawialiśmy. Powiedzmy o zdarzeniu innym członkom rodziny, dzieciom, wnukom.

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom  o tym Policję. Zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 112 i przekaż informacje o swoich podejrzeniach!!!

źródło: KPP Turek

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
Podobne artykuły
Policjanci z KPP Turek na profilaktycznych...

Policjanci z KPP Turek na profilaktycznych spotkaniach z działkowcami

21 czerw.
Najlepszy patrol policyjny w Wielkopolsce jest...

Najlepszy patrol policyjny w Wielkopolsce jest z Turku. Sukces...

20 czerw.
Kolejne kontrole w ramach akcji

Kolejne kontrole w ramach akcji "Prędkość" i kolejne mandaty

13 czerw.
Policjanci podsumowali akcję

Policjanci podsumowali akcję "Prędkość". Odnotowano 80 wykroczeń

10 czerw.
„Kaskadowy pomiar prędkości” na drodze...

„Kaskadowy pomiar prędkości” na drodze wojewódzkiej nr 470....

5 czerw.
Akcja

Akcja "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu. Pięciu pijanych kierowców...

3 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama