piątek 16 kwietnia 2021

Bernarda, Biruty, Erwina

3°C całkowite zachmurzenie Pogoda na kolejne dni »
reklama

Policja przestrzega przed "wnuczkami"

Policja przestrzega przed
Foto: sxc.hu / Aksoy 

W ostatnich tygodniach na terenie powiatu tureckiego doszło do kilku prób  oszustw na szkodę starszych osób metodą "na wnuczka". Sprawcy na ogół podając się za członka rodziny proszą o wpłacenie pewnej kwoty pieniędzy na podane przez siebie konto lub przekazanie ich wskazanej osobie. W ten sposób usiłowano oszukać starsze osoby na bardzo duże kwoty pieniędzy.

Do zdarzeń tych dochodziło w różnych dniach tygodnia. Do starszych osób dzwoniły na telefon stacjonarny osoby, która podawały się za członków rodziny. W trakcie rozmowy rzekomi krewni prosili o pieniądze w różnych kwotach. Prośbę swą motywował faktem zdarzenia losowego tj. wypadek samochodowy, choroba członka rodziny, opłata wyjazdu zagranicznego, pilne uregulowanie ciążących zobowiązań finansowych.

reklama

W podobny sposób działają również tzw. domokrążcy, osoby podające się za monterów, urzędników. Pod pozorem wykonania napraw, montażu, wypełnienia ankiety wykorzystują nieuwagę domowników i dokonują kradzieży pieniędzy bądź innych cennych przedmiotów. Ich działanie jest bardzo proste. W trakcie pobytu w domu angażują domowników do wykonania innych czynności, co umożliwia im dokonanie kradzieży.

Informacje te przekazujemy, aby przestrzec Państwa przed potencjalnymi oszustami.  Przedstawione powyżej sytuację pokazują jak w łatwy sposób podając się za krewnego, montera czy tez urzędnika można wprowadzić w błąd i oszukać starszą osobę. Apelujemy o większą rozwagę i uczulamy na podobne sytuacje. Już teraz wiemy jak działa sprawca. Z uwagi na to nie ułatwiajmy mu zadania.

Jeśli komuś przydarzy się podobna sytuacja to proszę o sprawdzenie czy faktycznie osoba, która dzwoni jest waszym krewnym. Czy na pewno rozmawiacie z wnuczkiem, siostrzeńcem, urzędnikiem, monterem, pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej? Najlepiej w takim przypadku zadzwonić do osoby zainteresowanej i spytać czy faktycznie do nas dzwoniła i prosiła o pomoc finansową, a w przypadku innych osób skontaktować się z instytucja i upewnić czy osoba, która puka do naszych drzwi występuje w ich imieniu.

reklama

Natomiast, jeśli macie Państwo podejrzenia, że możecie zostać oszukani bardzo proszę o szybką reakcję.

Dzwońcie natychmiast na Policję pod nr alarmowy 997 lub 112. Tylko natychmiastowa informacja i szybka reakcja policji może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

Źródło: www.turek.policja.gov.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Akcja grupy chemicznej z Łodzi. Na strychu...

Akcja grupy chemicznej z Łodzi. Na strychu...

02-11-2020
Pożar we wsi Zadworna. Policjanci uratowali...

Pożar we wsi Zadworna. Policjanci uratowali życie...

22-09-2020
Kolejna tragedia na Wyzwolenia. 41-latek...

Kolejna tragedia na Wyzwolenia. 41-latek wyskoczył z...

20-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama