sobota 10 maja 2025

Antoniny, Izydory, Jana

reklama

Gm. Turek wróciła do Związku, Kończak wrócił na sesję

Gm. Turek wróciła do Związku, Kończak wrócił na sesję
 

W trakcie V sesji Rady Gminy Turek tamtejsi samorządowcy przyjęli projekt uchwały w sprawie przystąpienia gminy Turek do Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, z którego to gmina wyszła podczas poprzedniej kadencji. – Gdybyśmy to dziś przekazali PGKiM w Turku, to prawdopodobnie mielibyśmy mały wpływ na pewne decyzje, w tym na decyzje taryfowe przede wszystkim – mówił Karol Mikołajczyk. Procedowanie nad uchwałą przebiegłoby bezboleśnie dla wójta i radnych, gdyby nie Edward Kończak, który już jako zwykły mieszkaniec nie szczędząc sugestii i pytań wskazywał, że może za łatwo gmina skłania się ku Koninowi, zamiast popracować nad współdziałaniem z PGKiM w Turku.

Powód powstania takiego projektu uchwały wyjaśniał wójt Mikołajczyk: – Mniej więcej rok temu Rada Gminy podjęła uchwałę o wyjściu gminy Turek ze  Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Czym to skutkowało? To praktycznie problem w dostarczaniu wody i z gospodarką ściekową w kształcie, jaki był poprzednio. Działania w imieniu tego Związku przecież na terenie naszej gminy, jak i innych gmin członkowskich, prowadził Zakład Usług Wodnych. Podejmując tę uchwałę nie wskazano w zasadzie żadnego rozwiązania, które miałoby zastąpić to nasze wyjście ze Związku. Wiadomym było, że jednym z głównych zadań na początku tej kadencji będzie podjęcie działań, mających na celu przeanalizowanie tej naszej sytuacji w zakresie sytuacji wodno-ściekowej i podjęcie działań – mówił Karol Mikołajczyk wyjaśniając, że udało się wprawdzie z ZUW-em podpisać umowę na świadczenie usług do końca obowiązywania obecnej taryfy czyli do 30 kwietnia 2015 roku, ale gmina musiała zadbać o rozwiązanie kwestii wodno-ściekowych po tym terminie.

reklama

Jak zauważył wójt, rozważane były rozmaite opcje: utworzenie przez gminę spółki operatorskiej czy majątkowej, skorzystanie z usług spółek istniejących np. PGKiM w Turku czy ZUW i rozpisanie przetargu, utworzenie własnego zakładu budżetowego wzorem gmin sąsiednich, przekazanie zadań sąsiedniemu samorządowi lub związkowi czyli przekazanie tego zadania miastu Turek (PGKiM) lub Związkowi Międzygminnemu Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.

Pojawiały się różne argumenty, za i przeciw. Masa argumentów. W spotkaniach uczestniczyli i pan prezes Gralak i pan prezes Wypiór. Byliśmy z przewodniczącym Komisji Budżetowej radnym Kocikiem u prezesa Wypióra. Każdy argumenty ma pewnie swoje. Gdzieś się pojawił problem, że w przypadku korzystania z usług spółki PGKiM trudno powiedzieć, jaki będzie koszt, jaka będzie taryfa wody i ścieków. Tego prezes nie potrafił powiedzieć, bo nie mógł, gdyż spółka kalkuluje koszty w oparciu o pewne dane, których spółka PGKiM nie ma. Pojawiły się obawy, że z racji tego, iż na wodzie się zarabia, to że w koszty tej wody mogą wejść koszty ogólne funkcjonowania spółki, zajmującej się przecież nie tylko wodą i kanalizacją, ale też mającą w wachlarzu działań gospodarkę mieszkaniową, śmieci, cmentarz i inne działania – mówił wójt wskazując, że byłoby łatwo podjąć współpracę z miejską spółką z Turku, ale spółką jedynie wodno-ściekową. Tak więc oto zwyciężyła oferta przedstawiona przez ZUW działający dla ZMWiK w Koninie, która mówi – jak wskazał wójt – m.in.  o tym, że ZUW jest wstanie na przestrzeni najbliższych trzech lat wykonać określony zakres inwestycji, a także budować nowe odcinki wodociągów z udziałem co najmniej 50%  własnych środków itd.

Nieco światła na plany wodociągowe rzucił Michał Kocik. – Jeśli chodzi o ofertę ZUW, to jest plan połączenia na Grabieńcu-Dąbrowie, gdzie jest ujęcie, które obsługuje tylko i wyłącznie kilka domostw (…) Jest plan taki, żeby wykonać połączenie z siecią, która wychodzi z ujęcia wody na Słodkowie właśnie, by z Grabieńca puścić połączenie, około 800 – 900 metrów. Na tym Grabieńcu uległaby poprawie woda, bo na dzień dzisiejszy woda ta charakteryzuje się dużą zawartością żelaza i nie spełnia wymogów. Na  tym SUWie mamy warunkowe pozwolenie od „Sanepidu”, które kończy się we wrześniu tego roku. Mamy też sygnały od mieszkańców części Grabieńca, odnośnie woni tej wody i koloru. No nie spełnia parametrów. (…) Na pewno będziemy naciskali, żeby w tym roku zostało wykonane zainstalowanie odpowiedniej aparatury, która poprawiłaby parametry wody.

Do kwestii finansów odniósł się jeszcze wójt Mikołajczyk. – W tych propozycjach, które przedstawił ZUW tam jest część, którą oni faktycznie chcą robić z własnych środków, w części ewentualnie liczą na nasze dofinansowanie. Określiliśmy na pewno, że w zakresie budowy wodociągów ten parytet 50%-50% jest dalej aktualny, tak jak kiedyś było. (…) Na dobrą sprawę wszystkie te działania inwestycyjne - licząc również z tymi na ten moment niekoniecznymi połączeniami naszych SUW-ów czyli Kaczek z Cisewem, Cisewa ze Słodkowem - to gdzieś planowany koszt na poziomie 320 000 zł, z czego mogłoby być partycypacji kosztów w granicach 50% przez ZUW w tym zakresie.

reklama

W dalszej części sesji dyskusja zeszła na temat dotowania spółek wodnych, ale nie tylko. Wrócił ponownie temat tego, dlaczego gmina Turek skłania się nie ku PGKiM w Turku, a Związkowi Międzygminnemu Wodociągów i Kanalizacji w Koninie.  – Swego czasu padły sugestie na temat rozmów  z PGKiM, na temat przygotowania umowy przedwstępnej, która mogłaby coś określić. (…) Cena ścieków w PGKiM jest najniższa w dość dużej okolicy. Tak naprawdę teraz, to te ścieki będą trafiały tak czy inaczej do tej samej oczyszczalni, tyle tylko, że będą musiały trafić po cenie, którą Związek ustali – mówił Edward Kończak.

Taryfy ustala Związek. Proszę mi powiedzieć, jaka taryfa obowiązuje na ten rok? – pytał Kończak. – 5,02 zł – odpowiadał Mikołajczyk. – A jaka taryfa na ścieki obowiązuje tymczasem w PGKiM? – kontynuował Kończak. – A proszę mi powiedzieć, jaka taryfa na wodę obowiązuje w PGKiM? – kontrował Mikołajczyk.

Dyskusje o wodzie i ściekach tylko zaogniły sytuację podczas sesji, a wójt Mikołajczyk stwierdził, że nie zamierza w ten sposób z Edwardem Kończakiem dyskutować.  – Po to są posiedzenia Rady – odpowiadał Kończak, domagając się dyskusji na linii wójt-radni-mieszkaniec. – Dyskutować to ja mogę z radnymi. Pan to może zadać pytanie, a ja odpowiem. Koniec tematu – odparł Mikołajczyk.

Koniec końców Edward Kończak rozsierdził do reszty radnych dziękując im za to, że wreszcie się uaktywnili, a także za to, że - jak wskazał - rozpatrzyli sprawę wodno-ściekową ot tak na jednej komisji. – Ale więcej zrobiła niż poprzednia przez tyle lat – odciął się Kończakowi radny Szajrych. – Rozwodzimy się nad tematami, w które wpędziła nas większość tamtej Rady – stwierdził przewodniczący Kolenda.

Uchwała w sprawie przystąpienia gminy Turek do Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji w Koninie została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
Podobne artykuły
Pamięć nie gaśnie. Turek uczcił Ofiary...

Pamięć nie gaśnie. Turek uczcił Ofiary Zbrodni Katyńskiej

13 kw.
Powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż DW470....

Powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż DW470. Jest porozumienie gmin...

10 st.
Jednogłośny budżet Gminy Władysławów na...

Jednogłośny budżet Gminy Władysławów na 2025 rok. Nowe drogi,...

2 st.
Rada Miejska uchwaliła budżet Turku na 2025...

Rada Miejska uchwaliła budżet Turku na 2025 rok. Zaplanowano 36...

31-12-2024
Rozwój przestrzenny i budżetowe zmiany....

Rozwój przestrzenny i budżetowe zmiany. Podsumowanie IX Sesji Rady...

19-12-2024
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Turku. W...

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Turku. W programie pomoc społeczna,...

16-12-2024

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama