sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Kowale gościły Forum Rolnicze. Czy wybory do Izb mogą mieć dobrą frekwencję?

Kowale gościły Forum Rolnicze. Czy wybory do Izb mogą mieć dobrą frekwencję?
 

We wtorek 31 marca w Kowalach Pańskich odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Tureckiego, w którym wzięli udział członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, samorządowcy, przedstawiciele rozmaitych agencji i instytucji.  – Strajkują górnicy, pielęgniarki, celnicy, a my wychodzimy z inicjatywą wspólnej rozmowy podczas takich spotkań, w celu rozwiązania naszych problemów – mówił Marek Pańczyk.

Wszystkich przybyłych do strażnicy OSP w Kowalach Pańskich powitał przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku. Jak zauważył Marek Pańczyk, Forum jest potrzebne, by rolnicy mogli uzyskać rzetelne informacje od różnego rodzaju specjalistów, a także by móc podyskutować o nękających branżę problemach.

reklama

– Jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny rolnik, który miał np. 10 hektarów, kilka krów i tuczników, z powodzeniem utrzymał rodzinę i starczało mu jeszcze na inwestycje. Dziś, by utrzymać się z rolnictwa, należy ciągle inwestować, a mniejsze gospodarstwa utrzymują się tylko dlatego, że ich właściciele mają dodatkowe źródła dochodów. (…) Rolnik nie może sobie pozwolić na dzień wolny. Swoje obowiązki musi wykonywać w każdą niedzielę i święta. Nie możemy zamknąć obory i wrócić za tydzień. Jest to praca ciężka i mozolna, za którą powinno się godziwie nagradzać – mówił Marek Pańczyk zachęcając uczestników Forum do dzielenia się swymi spostrzeżeniami, do zadawania pytań ekspertom itd.

Problemów i pytań rzecz jasna nie brakuje. Oto chociażby wielu rolników zastanawia się, jak będzie wyglądało mleczarstwo po zniesieniu tzw. kwot mlecznych, a tymczasem już niebawem hodowcom bydła przyjdzie płacić kary za nadprodukcję mleka w ostatnich miesiącach. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że kary za przekroczenie kwot mlecznych rolnicy będą mogli spłacić w ciągu trzech lat, w trzech ratach bez oprocentowania. Nie zmienia to faktu, że portfele mieszkańców wsi zostaną uszczuplone, a na dodatek liczyć się trzeba z widmem gorszego okresu i zawirowań na rynku, z racji zamieszania spowodowanego wspominanym już wygaśnięciem z dniem 31 marca limitowania produkcji mleka. Podczas Forum poruszano także zagadnienia związane sytuacją na innych rynkach rolnych, z działaniami w ramach PROW na lata 2014-2020, przedstawiono też oferty dotyczące produktów bankowych czy instalacji fotowoltaicznych.

Skoro Forum Rolnicze Powiatu Tureckiego odbyło się w Kowalach Pańskich, nie mogło zabraknąć także poruszenia tematów stricte z „lokalnego podwórka”, a dokonał tego wójt Kawęczyna. Jak wskazał Jan Nowak, problemem zapewne w niejednym samorządzie jest kwestia przyjmowania co roku Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Mówiąc konkretniej, nie chodzi w tym przypadku o bolączkę związaną z psami czy kotami, które trafiają do schroniska – kłopotliwy jest wymóg wskazania gospodarstwa rolnego, do którego mogą trafić w razie potrzeby większe zwierzęta gospodarskie, np. krowy. Jak zauważył Jan Nowak, w przypadku zdarzenia losowego (np. pożaru) każdy chętnie okaże taką pomoc poszkodowanemu gospodarzowi, ale problem jest to, że owo wskazane gospodarstwo powinno przyjmować zwierzęta, które np. zostaną zabrane od właściciela z powodu bardzo złych warunków bytowania. Tak więc oto np. w gminie Kawęczyn ciężko jest znaleźć rolnika chętnego na świadczenie takiej pomocy, gdyż każdy boi się, że do jego obory, podlegającej ścisłym kontrolom, spełniającej normy, trafią krowy chore, z pasożytami.

reklama

Swój problem ma też Wielkopolska Izba Rolnicza. Jest nią frekwencja podczas wyborów jej Rady Powiatowych. Jak zauważył Jan Nowak, w czasie wyborów samorządowych, prezydenckich, parlamentarnych frekwencje są może raz niższe a raz wyższe, jednak zawsze do urn udaje się spory odsetek mieszkańców, tymczasem wybory do Izb Rolniczych spotykają się z niskim zainteresowaniem. Zdaniem wójta Nowaka problemem może być to, że na chętnych do głosowania czeka tylko jedna komisja wyborcza w gminie. Wójt stwierdził, że osobiście przychylałby się do pomysłu utworzenia podczas majowych wyborów np. czterech komisji w kilku wsiach, jednak trzeba by zastanowić się, jak to zrobić, by przypadkom zwiększenie ilości lokali wyborczych i komisji nie kolidowało z zasadami organizacji wyborów.

AW

Podobne artykuły

Ruszyła budowa ścieżki rowerowej Marianów -...

Ruszyła budowa ścieżki rowerowej Marianów - Kowale...

17 kw.
Ania Gibasiewicz z Kowali Pańskich w finale...

Ania Gibasiewicz z Kowali Pańskich w finale Miss...

12 mrz.
Kawęczyn: Gminne Obchody 101- rocznicy...

Kawęczyn: Gminne Obchody 101- rocznicy Odzyskania...

12-11-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama