czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Dożynki, Fala Dźwięku, SCABB i festyny czyli weekend w powiecie

Dożynki, Fala Dźwięku, SCABB i festyny czyli weekend w powiecie
 

15 i 16 sierpnia to czas naszpikowany różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi. Uroczystości patriotyczne, Fala Dźwięku nad zbiornikiem Przykona, spektakl "Dzień bitwy", Dożynki Gminno-Parafialne w Kawęczynie i liczne festyny – krótko mówiąc, głupstwem będzie przesiedzieć weekendu w domu. 

Już w sobotę mieszkańcy Turku wezmą udział w obchodach 95. Rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w 1920 roku (Muzeum Miasta Turku) i Mszy Świętej (kościół NSPJ, godz. 10.00). Nieco później wszyscy zebrani przemaszerują do Parku Miejskiego im. Żerminy Składkowskiej, by spotkać się przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 12.00 rozpocznie się XIV Kolarskie Kryterium o Memoriał Mirosława Rabczewskiego i Edwarda Gałczyńskiego. Rywalizacja trwać będzie na ul. Kaliskiej.

reklama

Wiele dziać się będzie w Przykonie, a to za sprawą kolejnej edycji Fali Dźwięku. O godzinie 13:00 ruszy pierwszy Pchli Targ w powiecie, gdzie zainteresowani będą mogli sprzedawać, kupować lub wymieniać się. Całemu zamieszaniu będzie towarzyszyła muzyka a w specjalnie wyznaczonej strefie gastronomicznej będzie można raczyć się różnego typu napojami. Tuż obok znajdzie swoje miejsce miasteczko dmuchanych zabawek, gdzie także i dzieci będą mogły zaszaleć. W ten oto sposób do godziny 19:00 na terenie Fali „stacjonować” będą sprzedawcy, usłyszmy dużo muzyki, a także pośmiejemy podczas trwania rozmaitych konkursów. O godz. 20:00 rozpocznie się punkt kulminacyjny imprezy czyli konkurs PRZYKONA DJ BATTLE. Dobrze znani Dj'e z ziemi tureckiej zagrają godzinne sety, jednocześnie walcząc o tytuł Rezydenta Fali Dźwięku. Po występach konkursowych zagra dla Nas gwiazda - rezydent brzeskiego Protektora - Dj AnteX! Ponadto obejrzymy ogromny pokaz sztucznych ogni.

Także w sobotę 15 sierpnia w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej odbędzie się Festyn Wakacyjny. Dmuchany Park Rozrywki, przejażdżki kucykiem ze Stajni Roka, malowanie twarzy, ogródek gastronomiczny – to tylko część zaplanowanych na ten dzień atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się o godz.16:00 programem dla dzieci „A mnie jest wesoło”. Nieco później przyjdzie czas na zabawy z chustą klanzy oraz na gry i zabawy sprawnościowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie Skazani na Basket. Coś ciekawego dla siebie znajdą też fani bodypainting'u. Dzień pełen wrażeń zakończy zabawa taneczna.

Trudno o lepszą porę do integracji i spędzania czasu ze swoimi bliskimi, znajomymi i sąsiadami, niż lato. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy kilku lokalnych miejscowości. Na imprezy zorganizowane przez jednostki OSP można udać się w sobotnie popołudnia np. do Kotwasic w gminie Malanów, Chylina w gminie Władysławów, Żdżar w gminie Kawęczyn, czy Wróbliny w gminie Tuliszków. Nudno na pewno nie będzie też w Bibiannie (gmina Malanów). Tam m.in. rozegrany zostanie Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Sołtysa, piłkarze Retro Bibianna powalczą z Reprezentacją Gminnej Ligi Piłki Nożnej, a wydarzenie uświetnią swym pokazem ratownictwa drogowego druhowie OSP Malanów. Trwać też będzie rywalizacja w ramach Mistrzostw w Jeździe Taczką. Taczką, która zarazem stanowić będzie nagrodę, ufundowaną przez radnego powiatowego Jana Grucę.

reklama

Także mieszkańcy Żeronic w gminie Dobra w najbliższy weekend spotkają się na Festynie Rodzinnym. Świętowanie rozpocznie sobotnia zabawa taneczna. Także w niedzielę działo się będzie naprawdę wiele. Wtedy to trwał będzie dzień otwarty w tamtejszym Środowiskowym Domu Samopomocy, a na nudę nie będzie mógł narzekać nikt, kto w godzinach popołudniowych pojawił się na placu przy remizie. Tam można będzie przekąsić wiejskie jadło, kiełbaskę z grilla, wypić „jasne z pianką” lub inny napój chłodzący. Na najmłodszych czekać będzie darmowa wata cukrowa i popcorn. Bez wątpienia ciekawym elementem wydarzenia będzie też loteria fantowa. Organizatorzy przygotowali ponadto rozmaite zabawy i konkursy z nagrodami. Szczególnie uradowane będą dzieciaki, gdyż one wyszaleją się wskakując - całkowicie za darmo - na dmuchany zamek czy zjeżdżalnię. Popołudnie wszystkim zebranym umili występ Orkiestry Dętej OSP Dobra-Żeronice. Na Festyn Rodzinny zapraszają: Stowarzyszenie OSP Żeronice, Grupa Odnowy Wsi Żeronice, a także Środowiskowy Dom Samopomocy w Żeronicach.

W najbliższy weekend wiele emocji dostarczy nam także tegoroczny SCABB Festival. W niedzielę 16 sierpnia o godz. 19:00 obejrzymy "Dzień bitwy" czyli spektakl, który zostanie wystawiony na scenie nad fontanną na Placu Wojska Polskiego.

Skoro mamy już połowę sierpnia, to oznacza to, że weszliśmy w okres dożynek. Pierwsze tego typu święto odbędzie się w naszym powiecie w Kawęczynie. Tam, w niedzielę 16 sierpnia  zorganizowane zostaną Dożynki Gminno-Parafialne, na które zapraszają: Samorząd Gminy Kawęczyn, ks. proboszcz Antoni Janicki, a także starostowie dożynkowi czyli Małgorzata Skurczak-Szymańska oraz Sławomir Maciejewski.

AW

Podobne artykuły

Uczcili 101. rocznicę

Uczcili 101. rocznicę "Cudu nad Wisłą"

16 sierp.
101. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w...

101. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w obchodach

12 sierp.
Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę...

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę Bitwy...

15-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama