sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Adoracja OSP Janiszew przy Grobie Pańskim

Adoracja OSP Janiszew przy  Grobie  Pańskim
 

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Zależnie od lokalnej tradycji strażacy występują w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub ozdobnych. Do tego strażacy mogą występować z halabardami, włóczniami czy toporami.

Strażacy z OSP w Janiszewie zgodnie, więc z wielkanocną tradycją idą pełnić wartę do miejscowego kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej. W tym roku, który dla strażaków z Janiszewa jest rokiem Jubileuszu 100 – lecia istnienia OSP, oprawa adoracji Grobu Pańskiego miała szczególny charakter.

reklama

W sobotni wielkanocny poranek oddział strażaków liczący 15 członków stanął na Honorowej Warcie.

Dowódcą warty był druh Władysław Karski. Ubrany w galowy mundur z pasem, w butach oficerkach, w złocistym ozdobnym hełmie oraz z szablą w ręku rozprowadzał poszczególne zmiany. Pierwszą tworzyli druh Prezes Marek Włodarczyk oraz druh Naczelnik Stanisław Modrzejewski. Po raz pierwszy w historii parafii Janiszew przy Grobie Pańskim stanęły druhny. Zaszczyt ten spotkał Czesławę Modrzejewską i Gertrudę Karską. Pozostali uczestnicy Honorowej Warty to druhowie: Zdzisław Kaźmierczak, Sławomir Bryński, Dariusz Karski, Sławomir Kubiak, Ireneusz Karski, Konrad Karski, Jacek Majtka, Jarosław Karski, Mirosław Wilczewski, Robert Kaźmierczak.

Sobota to w tradycji wielkanocnej czas święcenia pokarmów. Tak też było w kościele w Janiszewie. Słowo Boże do parafian wygłosił ksiądz proboszcz Zbigniew Jałoszyński, który w asyście strażackiej poświęcił przyniesione pokarmy do świątyni przez wiernych, specjalnie przygotowane na ten obrządek religijny w przepięknie przystrojonych koszyczkach wielkanocnych.

reklama

Również w niedzielę strażacy z OSP w Janiszewie uczestniczyli w mszy rezurekcyjnej, odprawianej o 6: 00 rano. Nadmienić należy, że Wartę Honorową przy Grobie Pańskim oprócz druhen i druhów z Janiszewa sprawują także Jednostki z Koźmina i Krwon.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

5 czerw.
Wideo: Kolejne pompki druhów z OSP. Akcja...

Wideo: Kolejne pompki druhów z OSP. Akcja zatacza...

2 czerw.
Mistrzynie Polski - KDP Kalinowa wróciły do...

Mistrzynie Polski - KDP Kalinowa wróciły do domu...

03-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama