piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

W powiecie rozdawali odznaki honorowe hurtem, w Turku nosili wiadrami?

W powiecie rozdawali odznaki honorowe hurtem, w Turku nosili wiadrami?
 

Czy rozdanie odznaki honorowej powiatu tureckiego ponad 940 osobom sprawia, że jest w tym jeszcze coś wyjątkowego? Między innymi o tym zagadnieniu dyskutowali radni powiatowi podczas XXI sesji. Jedni krytykowali masowe wyróżnianie mieszkańców, inni uważali, że owa krytyka to zachowanie godzące w ludzi zasłużonych, którzy w minionych latach odznakę otrzymali.

Podczas sesji radni zajęli się rozpatrzeniem projektu uchwały Rady Powiatu Tureckiego w sprawie ustalenia wzoru Odznaki Honorowej Powiatu Tureckiego oraz zasad i trybu jej nadawania i sposobu noszenia. Jak wygląda projekt nowej odznaki? Na jej awersie znajduje się herb powiatu tureckiego. Na rewersie natomiast ukazano zarys mapy powiatu z oznaczonymi poszczególnymi gminami. Samorządowcy nie mieli uwag co do wyglądu nowej odznaki, komentowali jednak to, jak dotychczas wyglądało rozdawanie starych odznak.

reklama

Słów krytyki nie szczędził Zdzisław Wojtkowiak. Radny obliczył, że w minionych kadencjach i latach rozdano 943 odznaki. Zdaniem radnego, sposób ich rozdawania był dość specyficzny, gdyż podczas niektórych uroczystości potrafiono odznaczyć szereg osób, a w innych przypadkach nie można było się doprosić, żeby odznakę otrzymał np. zasłużony strażak, który prezesuje w swej jednostce ponad 20 lat.

Te odznaki przyznawano tak, że niedługo to by je nosiły dzieci w przedszkolu. Według mojej wiedzy od marca 2007 do listopada 2010 przyznano ich 513. Można rzec, że były rozdane hurtowo – mówił Zdzisław Wojtkowiak wyjaśniając, że takie rozdawnictwo budziło negatywne komentarze. Radny Wojtkowiak wspomniał, jak to inny radny zasugerował kiedyś, że równie dobrze można było dać każdemu w reklamówce po kilkadziesiąt sztuk odznak i niech ludzie robią z tym co chcą.

Radny Zdzisław Wojtkowiak prosił, by w podobnym stylu nie rozdawano nowej odznaki. Podobnego zdania był Marian Mirosław Marczewski, który stwierdził, że w powiecie rozdano odznak honorowych sporo, ale w Turku odznaki rozdaje się wręcz wiadrami. Innego zdania był m.in. Wojciech Rusek. W ocenie radnego odznaki trafiły do naprawdę zasłużonych osób i robienie teraz ironicznych podsumowań nie ma sensu. Radny Rusek wskazywał, że uhonorowanie w ciągu kilku lat 943 osób w powiecie, w którym żyje ok. 85 000 ludzi, nie jest żadną przesadą. Podobne odczucie miał Ryszard Papierkowski, który sugerował, by spojrzeć na inne samorządów, np. na samorząd koniński, gdzie tego typu odznaczeń rozdaje się sporo.

reklama

Projekt uchwały Rady Powiatu Tureckiego w sprawie ustalenia wzoru Odznaki Honorowej Powiatu Tureckiego oraz zasad i trybu jej nadawania i sposobu noszenia został przyjęty jednogłośnie.

AW

Podobne artykuły

Dobra: Uczcili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi...

Dobra: Uczcili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

13-07-2018
Rusek: Smulsko siedziało bez prądu 20 godzin!...

Rusek: Smulsko siedziało bez prądu 20 godzin! Numer...

02-02-2018
Pytali o wysokość odprawy Klechy. Jej jednak...

Pytali o wysokość odprawy Klechy. Jej jednak nie ma...

03-10-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama