Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

czwartek 16 września 2021

Jagienki, Kamili, Korneliusza

17°C zechmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Trzej Królowie w Dobrej

Trzej Królowie w Dobrej
 

Ewangelia wg św. Mateusza wspomina o mędrcach ze Wschodu, którzy ujrzawszy tajemniczą gwiazdę na nieboskłonie rozpoznali w niej znak narodzin Mesjasza. Narodziny zapowiadały realizacje przez Boga pradawnego planu Zbawienia. 

Starożytne zapowiedzi Syna Bożego można było odczytać nie tylko w proroctwach mesjańskich Starego Testamentu, ale i także u Zaratusztry wspominającym o narodzinach z dziewicy Saoszjanta – czyli Mesjasza. Dlatego magowie – którym w średniowieczu prosty lud nadał imiona Kacpra, Melchiora i Baltazara – postanowili oddać należny Mu hołd i w tym celu udali się w długą drogę. 

reklama

2 tysiące lat później - dokładnie w 2008 roku -  uczniowie ze Szkoły Żagle ze Stowarzyszenia Wspierania Rodziny i Edukacji „Sternik"w Warszawie wpadli na pomysł, aby z Orszakiem Trzech Króli wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Do akcji dołączały się w kolejnych latach inne Szkoły. W tym roku oficjalnie zadeklarowało przemarsz Orszaku w 515 miejscowościach w Polsce – do nich należy z pewnością doliczyć kilkadziesiąt miast i miasteczek, które nie robiły wokół Orszaku medialnego szumu. Wśród nich była również Dobra.

Dobrski Orszak w roku 2017 idzie już trzeci raz. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się przed halą Sportową, gdzie gimnazjalistka Sandra Ziętek przybliżyła zgromadzonym w krótkim wystąpieniu historię pochodu. Następnie  ze śpiewem na ustach uczestnicy Orszaku w barwnych strojach przeszli parafialnej świątyni. Po drodze Magowie zawitali na dwór króla Heroda, gdzie wypytali o miejsce narodzin Zbawiciela. W role „króli" wcielili się: ks. Mateusz Szurgot oraz Kamil Gardzielik i Eryk Gil. Heroda zagrał Szymon Stencel. W rolę kapłana i sługi wcielili się gimnazjaliści: Kacper Czupryński i Mateusz  Ćwiek.  Świętą Rodzinę zagrali: pani Emilia Zagozda ze swoim synkiem i Łukasz Pawłowski.

Następnie wszyscy weszli do parafialnej świątyni, gdzie oglądali tradycyjne „Jasełka" przygotowane przez panią Barbarę Woźniak i Danutę Baranowską. W rolę pastuszków, aniołów i diabłów wcielili się uczniowie klas VI i V. Oprawę muzyczną przygotowała pani Marlena Jesionek.

reklama

Na zakończenie wszyscy uczestniczyli we Mszy świętej sprawowanej przez ks. prałata Zygmunta Chromińskiego. Oprawę muzyczną liturgii przygotował parafialny chór „Serenada" i orkiestra strażacka. Na zakończenie Mszy św. nastąpiło tradycyjne poświęcenie wody, kredy oraz kadzidła.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Wspominamy: Orszak Trzech Króli w archiwach...

Wspominamy: Orszak Trzech Króli w archiwach...

6 st.
V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

08-01-2020
Orszak Trzech Króli 2020 w Tuliszkowie

Orszak Trzech Króli 2020 w Tuliszkowie

08-01-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama