czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Malanów: Tłum rodziców na sesji. Zmiana sieci szkół budzi duże emocje

Malanów: Tłum rodziców na sesji. Zmiana sieci szkół budzi duże emocje
 

We wtorek 14 lutego odbyła się XXIV sesja Rady Gminy Malanów. W jej trakcie samorządowcy zajęli się sprawą dostosowania sieci placówek oświatowych do nowego ustroju szkolnego. Temu, jakie decyzje podejmą radni, przyglądała się liczna grupa rodziców. Było ich tak wiele, że nie mieścili się w sali obrad i część z nich musiała przysłuchiwać się dyskusjom z korytarza Urzędu Gminy. W trakcie sesji okazało się, że większość Rady Gminy nie chce słyszeć o tworzeniu w Malanowie drugiej podstawówki. Zaplanowano za to nauczanie na większą skalę w SP w Kotwasicach.

Reforma edukacji wymusza na gminach likwidację gimnazjów. Nie inaczej jest w Malanowie. Powstał więc projekt uchwały, który zakładał, że w gminie istnieć będzie niebawem pięć szkół podstawowych. W samym Malanowie miały być dwie – SP im. Powstańców Wielkopolskich, istniejąca już przy ul. Szkolnej, a także nowa, Szkoła Podstawowa nr 2, która zostałaby stworzona w budynku po byłym Gimnazjum. Ponadto na terenie gminy miały działać szkoły w Miłaczewie (klasy I-VIII), w Dziadowicach (klasy I-VIII) i Kotwasicach (klasy I-III).

reklama

Ten pomysł przeszedł poważne modyfikacje, gdyż tej formuły nie chciała zaakceptować większość radnych podczas prac w komisjach. Tak oto powstał zmodyfikowany projekt uchwały, wręcz nowy projekt. Ujęto w nim dwie zasadnicze zmiany.

Pierwsza zmiana względem pierwotnego projektu polega na tym, że jednak nie planuje się prowadzenia dwóch podstawówek w Malanowie. Ma być tylko jedna czyli SP im. Powstańców Wielkopolskich, działająca jednocześnie w dwóch budynkach, przy ul. Szkolnej, jak i w budynku po byłym gimnazjum przy Parkowej. Druga zmiana polega na zaplanowaniu, że SP w Kotwasicach będzie szkołą o VIII klasach, a nie edukującą tylko w klasach I-III.

Podczas sesji niektórzy radni wyjaśniali, że pomysłów jest więcej. Jak zauważyła m.in. wiceprzewodnicząca Bożena Kołek, pojawiła się idea ulokowania malanowskiej podstawówki całkowicie w gimnazjalnym budynku. Co wtedy stałoby się z budynkiem przy ul. Szkolnej? Zdaniem części samorządowców można by umieścić tam Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną, stworzyć tam przedszkole. Jest jednak pewien problem. Gmina pozyskała środki zewnętrzne na kompleksową termomodernizację budynku SP w Malanowie przy ul. Szkolnej. Nie można teraz ot tak zaprzestać tam nauczania, gdyż takie są wymogi. Przez kilka najbliższych lat musi zostać zachowana pewna ciągłość kształcenia. Dlatego też póki co planować można jedynie działanie podstawówki w dwóch budynkach jednocześnie – przy ul. Szkolnej i ul. Parkowej – a całkowite przenosiny podstawówki do budynku po gimnazjum będzie można przemyśleć w przyszłości.

Suchej nitki na pomysłach większości Rady Gminy nie zostawiła dyrekcja obecnego Gimnazjum im. Jana Pawła II. Dyrektor Krystyna Sobczak nie mogła nadziwić się temu, że samorządowcy nie chcą w miejsce Gimnazjum utworzyć Szkoły Podstawowej nr 2 i tym samym stawiają na mniejsze szkoły, a zarazem odcinają część młodzieży od możliwości korzystania z dobrze wyposażonych sal, od szansy rozwijania sportowych talentów w nowoczesnej hali. 

reklama

Jedni uczestnicy sesji mówili, że młodzież opuszczającą po wielu latach małą podstawówkę i idącą do wielkiej szkoły średniej w Turku czy Kaliszu czeka szok, inni chwalili stawianie na mniejsze szkoły. Pojawiły się argumenty, że „ucieczka” dzieci z SP w Kotwasicach była przed laty wywołana przez ówczesne władze, a obecnie rodzice chętnie będą posyłać dzieci do Kotwasic wiedząc, że będą one mogły spokojnie uczyć się tam przez ponad 8 lat. O tym, że jest to lepsze, niż przeskakiwanie ze szkoły do szkoły co 3 lata, mówiła radna Ilona Izydorczyk z Kotwasic. O tym, iż rodzice chcą wysyłać swoje dzieci do podstawówek znajdujących się blisko domu, w ich własnej miejscowości, opowiadał radny Wągiel z Dziadowic.

Nie wszyscy radni popierali zmodyfikowany projekt uchwały, opierający się na nauce w klasach I-VIII w Malanowie, Kotwasicach, Dziadowicach i Miłaczewie, przy jednoczesnym niepowoływaniu do życia SP nr 2 w Malanowie. Radny Kołaciński pytał, czy obecni w sali obrad dyrektorzy podstawówek są w stanie obiecać, że za rok czy dwa nie zaczną masowo ubiegać się o rozbudowy budynków, o tworzenie sal sportowych przy małych podstawówkach. Głos zabrał także radny Grzegorz Kowalski. Zwracał on uwagę na to, że gmina nie ma zbyt wielu pieniędzy do dyspozycji, więc jeśli dziś np. wydłużymy naukę w Kotwasicach, a w przyszłości pojawi się hasło rozbudowy SP w Kotwasicach, to nie będzie to zbyt rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia.

Oczywiście o wszystkim zdecydowało głosowanie. 11 radnych poparło wersję prowadzenia czterech podstawówek (Malanów, Kotwasice, Dziadowice, Miałczew, klasy I-VIII w każdej), bez tworzenia w Malanowie drugiej podstawówki. 2 radnych opowiedziało się przeciw temu projektowi uchwały, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Podobne artykuły
Uroczystość z okazji zakończenia kadencji...

Uroczystość z okazji zakończenia kadencji Rady Miasta 2018-2024

4 kw.

"Trzy Billboardy w Turku, Wielkopolska", czyli kampania wyborcza czas start

13 st.
Władysławów: Rekordowe inwestycje. Budżet...

Władysławów: Rekordowe inwestycje. Budżet na 2024 rok przyjęty...

3 st.
Radni przyjęli budżet Turku na 2024 rok. Na...

Radni przyjęli budżet Turku na 2024 rok. Na oświatę ponad 50 mln zł

29-12-2023
Przykona. Lipcowa sesja z wyróżnieniami dla...

Przykona. Lipcowa sesja z wyróżnieniami dla mieszkańców

21-07-2023
Kawęczyn: Wójt też człowiek. Jan Nowak bez...

Kawęczyn: Wójt też człowiek. Jan Nowak bez wotum zaufania

01-07-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama