Malanów: Śpiew i modlitwa czyli XIII Przegląd Chórów Gimnazjalnych
Już za chwilę pochłoną nas jakże radosne imprezy plenerowe, pełne muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej. W dniu 21 maja nadarzyła się jednak okazja, by obcować z nieco innym repertuarem – także radosnym, ale pełnym refleksji. Mowa oczywiście o XIII Przeglądzie Chórów Gimnazjalnych, który odbył się w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta, odprawiona przez księdza prałata Stanisława Płaszczyka. Później głoś zabrała już młodzież. – Jesteśmy dziś uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. Już po raz XIII szczęśliwie spotykamy się w malanowskim kościele, by obcować z pięknem muzyki chóralnej. Jest nam bardzo miło, że po raz kolejny gościmy w Malanowie młodzież, którą łączy pasja muzykowania. Pamiętajmy, że zgodnie ze starą regułą, ten kto śpiewa, modli się dwa razy. Cieszymy się, że mimo zmieniających się trendów, młodzież chce śpiewać. Cieszymy tym bardziej, że śpiew chóralny to ciężka praca.
Dla osób zebranych z kościele zaśpiewali członkowie Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Turku (dyrygent Kamila Pacześna), Chóru Zespołu Szkół w Dobrej (dyrygent Marlena Jesionek), Zespół Kokardki z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie (dyrygent Marta Tomczyk-Groblica), a także Chór Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie (dyrygent Katarzyna Tomczyk). XIII Przegląd Chórów Gimnazjalnych uświetnił występ wyjątkowych gości, nieco dojrzalszej „młodzieży”, tworzącej chór mieszany Cantabile z Zagórowa, pod batutą Aleksandry Koronkowskiej.
Wprawdzie polityczne decyzje sprawiły, że gimnazja niebawem staną się przeszłością, ale wszystko wskazuje na to, że Przegląd Chórów będzie się odbywać nadal. – Mam to szczęście, że uczestniczę w każdym Przeglądzie. Jest to już XIII edycja. To wydarzenia z roku na rok jest nieco inne, jest nowoczesne. Przegląd zawsze czymś zaskakuje. Jednym z czynników sukcesu jest dobra współpraca rozmaitych instytucji i osób. Potrzebny jest też ktoś, kto tę współpracę zainicjuje, kto będzie ją koordynował. Pani Aniu Marciniak, dziękuję bardzo. Mam prośbę. Jesteśmy w dobie zmian w oświacie, ale ja proszę. Niech Przegląd Chórów, na terenie Malanowa, w tej pięknej świątyni, będzie trwał dalej – mówiła dyrektor Gimnazjum Jana Pawła II w Malanowie, Krystyna Sobczak.
Bez czyjej pomocy Przegląd Chórów nie mógłby się odbyć? „Dziękujemy młodzieży i paniom dyrygentkom za tę ucztę dla ucha. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: dyrektorom placówek oświatowych z gminy Malanów, kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawicielom instytucji i zakładów pracy, przedstawicielom władz miasta Turku, radnej powiatowej pani Zofii Gruszczyńskiej, zespołom ludowym Jarzębinki i Tradycja, absolwentkom – chórzystkom. Dziękujemy Państwu Rodzicom za pomoc w organizacji integracyjnego poczęstunku: Annie i Andrzejowi Nowakom, Iwonie i Sławomirowi Borowskim oraz Dorocie Werner. Składamy serdeczne podziękowania naszym szanownym sponsorom za okazaną pomoc i wsparcie: Małgorzacie i Jerzemu Kubackim, Monice i Piotrowi Pakulskim, Urszuli i Zbigniewowi Lamentom, Katarzynie i Stanisławowi Paszakom, Radzie Rodziców Gimnazjum w Malanowie oraz Mariuszowi Seńko - staroście powiatu tureckiego. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem czcigodnego księdza prałata Stanisława Płaszczyka za gościnę oraz pana Sławomira Prentczyńskiego - wójta gminy Malanów za objęcie przeglądu swoim patronatem. Serdecznie dziękujemy pani Annie Marciniak- koordynatorowi przeglądu, bez której zaangażowania i miłości do muzyki to wydarzenie nie miałoby miejsca” – czytamy w podziękowaniach, sformułowanych przez Martę Tomczyk-Groblicę, opublikowanych na stronie Gimnazjum im. Jana Pawła II – gimnazjum.malanow.pl.
Utalentowaną młodzież chwalił w malanowskim kościele także wójt Sławomir Prentczyński. – Bardzo dobrze, że odbywają się takie spotkania. Dzięki temu możemy wszyscy cieszyć się, podziwiać osiągnięcia chórów. Szczególne słowa uznania należą się też dyrygentom. Państwo zbieracie te nieoszlifowane diamenty, by tworzyć rzecz piękną – mówił wójt, dziękując przy okazji księdzu prałatowi za to, że muzyka chóralna, która wyrosła z tradycji kościelnych, może w Malanowie właśnie w kościele być prezentowana.
AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72