niedziela 09 sierpnia 2020

Klary, Romana, Rozyny

reklama

Miłaczew: Wydali milion, przebudowali "powiatówkę". Jest bezpiecznie i równo jak na stole

Miłaczew: Wydali milion, przebudowali
 

Nie od razu Kraków zbudowano, więc i drogę powiatową Miłaczew-Skarżyn nie sposób od razu odnowić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale wiele już zrobiono. Odcinek tejże trasy o długości 1765 metrów prezentuje się rewelacyjnie i – co ważne – stał się bezpieczniejszym miejscem, a widać to szczególnie w obrębie skrzyżowania w Miłaczewie. Oficjalne oddanie do użytku przebudowanego odcinka odbyło się we wspomnianej miejscowości we wtorek 17 października. – Liczę na to, że w budżetach powiatu i gminy Malanów na rok 2018 znajdą się kolejne pieniądze, by kontynuować prace na dalszym odcinku drogi Miłaczew-Skarżyn – mówiła radna powiatowa Zofia Gruszczyńska. Koszt wspomnianych działań na drodze powiatowej to 1 035 000 zł, z czego 300 000 zł to wkład finansowy gminy Malanów.

We wtorek przy drodze w Miłaczewie zjawili się m.in. starosta Mariusz Seńko, wójt gminy Malanów – Sławomir Prentczyński, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych – Andrzej Paruszewski, radni Rady Powiatu – Zofia Gruszczyńska i Michał Harasny, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Malanów – Bożena Kołek, sołtys Miłaczewa – Genowefa Trzmielewska, a także przedstawiciel firmy, która zajęła się wykonaniem przebudowy drogi.

reklama

Na trasie Malanów - Skarżyn przebudowano 265 metrów drogi w pobliżu skrzyżowania w Miłaczewie, a także kolejne 1500 metrów wspomnianej „powiatówki”, biegnącej w kierunku gminy Kawęczyn. Łącznie daje to 1765 metrów drogi równej jak stół.

Radna powiatowa Zofia Gruszczyńska wspominała o tym, że przez wiele lat rozmaite władze powiatu i gminy Malanów nie umiały doprowadzić do przebudowy drogi. Na szczęście w kadencji 2014-2018 sytuacja się zmieniła, znów zaczęto zauważać potrzeby działania na tym terenie. – Ważna jest szkoła, która znajduje się w Miłaczewie. Uczy się w niej ok. 120 dzieci. Stara droga stanowiła dla dzieci duże niebezpieczeństwo. Na szczęście to już przeszłość. Jest nowa nawierzchnia, a dzieci będą mogły poruszać się przy drodze nowym, ładnym chodnikiem. Liczę na to, że w budżetach powiatu i gminy na rok 2018 znajdą się pieniądze, by kontynuować prace na dalszym odcinku drogi Miłaczew-Skarżyn – mówiła radna Zofia Gruszczyńska.

O tym, co dokładnie zostało zrobione, opowiadał kierownik Zarządu Dróg Powiatowych. – Prowadzone działania były dwuetapowe. Prace wykonywaliśmy już w zeszłym roku. Razem z wykonanym skrzyżowaniem jest to łącznie ok. 10 000 m2. Tutaj, w obrębie skrzyżowania zadbano o komunalizację deszczową, wjazd w kierunku szkoły. Jest chodnik, są bariery zapewniające bezpieczeństwo. Właśnie na podniesieniu bezpieczeństwa zależało nam, gdy przebudowywaliśmy to skrzyżowanie. Teraz jest to uporządkowane, oznakowane. Efekt przynosi mi satysfakcję. Nieopodal skrzyżowania w Miłaczewie znajduje się szkoła, chodzą tu dzieci, więc warto dbać o bezpieczeństwo. Cieszę się, że właśnie w ubiegłym roku przeznaczyliśmy niemałą sumę na likwidację tzw. przełomów na tej drodze. Dzięki temu mam pewność, że ta nawierzchnia będzie trwała. Usunięcie przełomów na powierzchni ok. 2 000 m2 kosztowało nas 300 000 zł. Bez tych prac położenia tylko nowej nawierzchni mijałoby się z celem – mówił kierownik Paruszewski wyjaśniając, że dbano o to, by budować solidnie.

reklama

Samorządowcom i specjalistom z zakresu drogownictwa dziękowała sołtys Miłaczewa. – Dziękuję za wykonanie tej drogi. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Jest asfalt, jest nowy chodnik. Zadowolenie jest duże. Mieszkańcy bardzo dziękują – mówiła Genowefa Trzmielewska.

Do podziękowań przyłączył się radny powiatowy Michał Harasny, który zaznaczył, że będzie chciał niebawem dyskutować z samorządowcami o dalszej współpracy na linii powiat-gmina Malanów. Dziękowała również wiceprzewodnicząca Rady Gminy Malanów, która jest zadowolona również z działań na trasie Wrząca-Piętno. Wszakże z tej drogi korzystają też mieszkańcy takich miejscowości, jak Dziadowice-Folwark czy Bibianna.

Efektami działań usatysfakcjonowany był także starosta. – Targówka, Wrząca-Piętno, Miłaczew-Skarżyn - to były te najgorsze drogi w naszym powiecie, które spędzały sen z powiek kierownikowi ZDP. Targówkę udało się naprawić wcześniej, a w zeszłym tygodniu oddaliśmy do użytku właśnie wspomnianą drogę Wrząca-Piętno. Cieszę się, że dziś możemy odbierać kolejny odcinek drogi, znów na gminie Malanów. To wszystko nie mogłoby się udać, gdyby nie dobra współpraca z panem wójtem i Radą Gminy Malanów. Myślę panie wójcie, że ta współpraca będzie dobrze się układała i dzięki temu będziemy mogli realizować kolejne inwestycje – powiedział Mariusz Seńko.

Jak zauważył wójt gminy Malanów, czas pokazał, że obecne władze powiatu nie rzucają słów na wiatr. Gdy na początku kadencji mówiło się o tym, że wreszcie pieniądze trafią do gmin, gdzie drogowych inwestycji powiatu było jak na lekarstwo, to wielu zainteresowanych przyjmowało te deklaracje z niedowierzaniem. Tymczasem udało się naprawić drogę w Targówce, wykonać chodnik w Kotwasicach, zrealizować odcinek drogi Miłaczew-Skarżyn, a może uda się jeszcze więcej. – Dziękuję panu staroście oraz państwu radnym za to, że wasze działania okazały się skuteczne.

To nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo w tej kadencji. Usiądziemy i porozmawiamy, bo na pewno jest parę tematów do omówienia – zapewniał podczas spotkania w Miłaczewie starosta Mariusz Seńko.

Podobne artykuły

Młodzianów: Absolwenci i nauczyciele wspominali...

Młodzianów: Absolwenci i nauczyciele wspominali...

16-08-2018
Bibianna: Moczyński i Mazur zwycięzcami...

Bibianna: Moczyński i Mazur zwycięzcami Otwartego...

14-08-2018
Czachulec Stary: Powiatowa droga równa jak stół

Czachulec Stary: Powiatowa droga równa jak stół

10-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama