ZSR przykładem dla szkół z całego kraju na PGE Narodowy
Realizacja procesów dydaktycznych w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich przebiega w nieustannym poszukiwaniu sposobów dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz wyposażaniu uczniów w oczekiwane przez pracodawców kompetencje. Stąd też podstawowym działaniem, podejmowanym w ZSR każdego dnia jest umiejętne łączenie teorii z praktyką, uzyskiwane poprzez liczne i nowatorskie partnerstwa i projekty. Właśnie tematyce promocji kształcenia i szkolenia zawodowego oraz prezentacji doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz rozwoju umiejętności i talentów poświęcona została, inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, konferencja pt. „Edukacja z praktyką. Partnerstwa na rzecz dualnego kształcenia zawodowego”.
Konferencję otworzył Piotr Bartosiak, p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Nawodowej oraz dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, którzy w debacie eksperckiej poruszyli zagadnienie odbudowy kształcenia zawodowego z uwzględnieniem edukacji w miejscu pracy. W kolejnych panelach poruszano problematykę współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, bogato ilustrowaną przykładami efektywnych partnerstw szkół z przedsiębiorstwami.
W program debaty idealnie wpisały się działania podejmowane przez Zespół Szkół Rolniczych w zakresie kształcenia zawodowego, a że konferencji towarzyszyły pokazy umiejętności zawodowych uczniowie ZSR uczestniczyli w niej w roli wystawców. Wśród kilku stoisk szkół z całej Polski Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich zaprezentował umiejętności z zakresu rozwiązań mechatronicznych stosowanych w nowoczesnym rolnictwie.
Agrotroniczne stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników krajowej konferencji, a jego gość honorowy, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej p. Piotr Bartosiak wyraził olbrzymie uznanie i aprobatę dla zastosowanych w ZSR rozwiązań i realizowanych projektów z zakresie kształcenia w kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Dydaktyczne realizacje ZSR stanowią, zdaniem Dyrektora Piotra Bartosiaka, gotowe rozwiązanie na zgłaszane Ministerstwu przez szkoły, problemy z brakiem alternatyw na realizację zagadnień dotyczących eksploatacji systemów mechatronicznych w rolnictwie.
Pokazowe stanowisko dydaktyczne, stworzone przez uczniów ZSR pod ekspercką batutą p. Krzysztofa Kamińskiego, jest mobilną pracownią agrotroniki, umożliwiającą symulację pracy układów elektrycznych, elektronicznych, a przede wszystkim mechatronicznych stosowanych w pojazdach i maszynach rolniczych, synchronizowanych i sterowanych za pomocą urządzeń typu tablet. Całość stanowi zamkniętą w pigułce wizualizację najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w rolnictwie. Uczniowie klasy IV TMR Rafał Kos i Tobiasz Ziemniczak demonstrowali podczas warszawskiej konferencji zastosowanie urządzeń mobilnych, wyposażonych w odpowiednio skonfigurowane oprogramowania, które pozwalają na pełną automatyzację prac w gospodarstwach rolnych. Integralną częścią pokazu, w świecie FRSE zwanego „autorolnik”, był film autorstwa Kacpra Okońskiego – kronika realizacji projektu mechatronicznego we współpracy z partnerem szkoły, firmą RS Systems z Kutna.
Materiał wideo stanowi kolejną produkcję, zainicjowanej i koordynowanej przez Kacpra Okońskiego, Kaczkowskiej Grupy Filmowej, do obejrzenia której zapraszamy i zachęcamy.
Udział w krajowym przedsięwzięciu „Edukacja z praktyką” przyniósł szkole nowe perspektywy oraz możliwości scalenia działań na rzecz rozwoju kompetencji zawodowych uczniów ZSR. Z kolei, odpowiedzialnym za poniedziałkowy pokaz, mechanizatorom stworzył możliwość prezentacji nabytych w szkole umiejętności zawodowych z zakresu eksploatacji systemów mechatronicznych na forum krajowym oraz promocji realizowanych projektów, sprzyjających zarówno podnoszeniu kompetencji zawodowych, jak i popularyzacji i zaszczepianiu zagadnień mechatronicznych na grunt rolnictwa.
materiał nadesłany

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72