Koncert: Bracia Cugowscy oraz Big Band Miasta Turku | 19 października 18:00 | wstęp wolny

środa 17 października 2018

Antonii, Ignacego, Wiktora

reklama

Rusza remont oddziału wewnętrznego szpitala. Wydadzą 2,8 mln dla dobra pacjentów

Rusza remont oddziału wewnętrznego szpitala. Wydadzą 2,8 mln dla dobra pacjentów
 

W czwartek 12 lipca w turkowskim szpitalu doszło do spotkania starosty tureckiego – Mariusza Seńko, dyrektora SP ZOZ – Grzegorza Gibaszka i Jarosława Miszczaka z firmy MISZBUD. Powodem było podpisanie umowy na remont oddziału wewnętrznego oraz klatek schodowych. Koszt działań to 2.800.000 zł. – Lekarze wreszcie będą pracowali w normalnych warunkach, a ludzie będą godnie leczeni – stwierdził Grzegorz Gibaszek. – Dotrzymujemy słowa. Po oddziale chirurgii, po oddziale ortopedii, przychodzi czas na oddział wewnętrzny. Władze miejskie powinny się cieszyć, że kilkadziesiąt milionów zainwestowanych jest przez powiat właśnie w Turku - kilkanaście milionów w ochronę zdrowia, kolejne kilkanaście milionów w szkoły w mieście – zauważył starosta i dodał, iż zaniechania z lat ubiegłych sprawiły, że szpital był o krok od zamknięcia, ale w ostatniej chwili udało się podjąć działania, które temu zapobiegły.

Dyrektor Grzegorz Gibaszek mówił o tym, że taka skala remontów nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie władz powiatu tureckiego. Działania wiążą się oczywiście z pewnymi niedogodnościami, wszakże szpital nie jest zamykany na cztery spusty, ale koniec końców wyremontowane odziały cieszą pacjentów i lekarzy, wyglądają jak z innego świata. – Dzięki Radzie Powiatu, Zarządowi Powiatu mamy te środki finansowe, z których możemy skorzystać. Dziś podpisujemy umowy na remont oddziału wewnętrznego i klatek schodowych. Za kilka dni będziemy ruszali z remontem tego oddziału. Pracy jest dużo, bo za niedługi czas kończymy tę część oddziału ortopedycznego i przenosimy się z pacjentami na część wyremontowaną. Prace będą trwały na dwóch kondygnacjach szpitala. Przedsięwzięcie ogromne – wyjaśniał dyrektor Gibaszek.

reklama

Uczestniczący w spotkaniu Mariusz Seńko przypominał, że działania są konsekwencją tego, co władze powiatu założyły sobie na początku kadencji 2014-2018. Wtedy zaplanowano, że największe środki finansowe zostaną przeznaczone na szpital i edukację. – Dotrzymujemy słowa. Po oddziale chirurgii, po oddziale ortopedii przychodzi czas na oddział wewnętrzny. Kwota zadysponowana to 2.800.000 zł, w 100% zabezpieczona ze środków powiatu. Liczymy jednak, że spełni się pewna deklaracja i 1.300.000 zł wróci do nas ze środków wojewody i te pieniądze będziemy mogli wykorzystać na kolejne inwestycje.

Starosta Seńko i dyrektor Gibaszek nie kryją zadowolenia z tego, że wniosek na „Rewitalizację i doposażenie Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Rehabilitacji wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Turku”, opiewający na prawie 8.000.000 zł, przeszedł pozytywnie pierwszy etap weryfikacji. – Są to środki na refinansowanie już realizowanej przebudowy oddziału ortopedii. W tej chwili kwoty zadysponowane na ten cel przez powiat to 4.500.000 zł. Możemy liczyć na zwrot tych kwot,a także na doposażenie w nowoczesny sprzęt za kolejne miliony złotych. To także starania o 1.300.000 zł na rewitalizację parku wokół szpitala, z budową placu zabaw dla dzieci, altan, siłowni. To jest taka kwota, która wpisuje się w cały koncept – objaśnia Mariusz Seńko.

Korzystając z okazji starosta Mariusz Seńko, wraz z dyrektorem SP ZOZ w Turku Grzegorzem Gibaszkiem, wyjaśnili skąd wziął się pomysł stworzenia przy szpitalu siłowni zewnętrznej. Idea zdążyła stać się już nawet obiektem drwin ze strony niezorientowanych w temacie, tymczasem chodzi o specjalistyczną siłownię dla osób niepełnosprawnych i wymagających rehabilitacji, która miałaby być zaprojektowana we współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny. Zamysł stworzenia takiej siłowni to element większego działania i pozyskiwania wspomnianych środków zewnętrznych, a w ich zdobywaniu pomoże działanie prospołeczne, jakim byłoby wykonanie siłowni, czy też przyszpitalnego placu zabaw.

reklama

Grzegorz Gibaszek zapowiedział, że SP ZOZ w Turku przystąpi też do konkursu i powalczy o pieniądze na stworzenie czterech przychodni: diabetologicznej, nefrologicznej, endoskopowej i gastroskopowej. Dokumenty zostaną złożone w poniedziałek 16 lipca. – Będzie łatwość dostępu do tych przychodni. Będą się mieściły w jednym miejscu czyli w szpitalu. Z założenia jeśli będą funkcjonowały, to tak, by mógł je odwiedzić i pacjent przedpołudniowy i popołudniowy. Będzie można pozyskać dodatkowe środki z NFZ. Grzegorz Gibaszek wspomniał także, że na oddział ortopedii trafi niebawem nowe „ramię C”, niezbędne do wykonywania zabiegów. Planowany jest również przetarg na tomograf komputerowy.

Gdy dokonano już podpisania umowy z firmą MISZBUD, dyrektor szpitala przyznał, że jedno wydarzenie ucieszyło go ostatnio szczególnie. Chodzi o zakończenie głosowania w ramach budżetu obywatelskiego w Turku, w ramach którego najwięcej głosów zdobył projekt zgłoszony przez pielęgniarkę SP ZOZ - Elżbietę Rościszewską. Zakłada on zakup za kwotę 150.000 zł sprzętu, który przysłuży się leczeniu i ratowaniu życia noworodków i dzieci, tj. kamizelki drenażowej, skanera do żył, inhalatorów, inkubatora, wag, resuscytatora itp. Zdaniem Grzegorza Gibaszka ten właśnie fakt pokazuje, że może nie zawsze samorządowcy miejscy potrafią się porozumieć z powiatowymi, ale mieszkańcy Turku pokazali, że nie uznają takich podziałów.

AW

Rusza remont oddziału wewnętrznego szpitala. Wydadzą 2,8 mln dla dobra pacjentów

Podobne artykuły

Totalna modernizacja Oddziału Chorób...

Totalna modernizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych trwa!

29 wrz.
Wideo: Konferencja prasowa w Starostwie...

Wideo: Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w...

20 wrz.
Wideo: Otwarcie wyremontowanego Oddziału...

Wideo: Otwarcie wyremontowanego Oddziału Ortopedii w...

7 wrz.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama