czwartek 02 lipca 2020

Kariny, Serafiny, Urbana

reklama

Wideo: Kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Przykona. Inwestycję wizytował Wiceminister Buda

Wideo: Kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Przykona. Inwestycję wizytował Wiceminister Buda - foto: Michał Sidorowicz
foto: Michał Sidorowicz 

Wielu mieszkańców od kilku dni z pewnością zauważyło utrudnienia na drogach w godzinach nocnych i wczesno-porannych. Utrudnienia mają związek z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy farmy wiatrowej w gminie Przykona i transportem elementów do jej budowy. To właśnie sprawom budowy wspomnianej farmy poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez głównego inwestora firmę Energa z udziałem Wiceministra Inwestycji i Rozwoju Waldemara Budy.

Na terenach po kopalnianej odkrywki Adamów, nad zbiornikiem Przykona odbyła się w dniu 10 października br konferencja z udziałem inwestora, wykonawcy, przedstawicieli samorządów lokalnych a także władz państwowych w osobie Waldemara Budy - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika. W ramach spotkania omówione zostały sprawy bieżące związane z inwestycją a także przedstawiono dalsze plany budowy Farmy Wiatrowej Przykona.

reklama

W pierwszej części konferencji przedstawiciele inwestora czyli firmy Energa OZE i ENERGA Inwest przybliżyli zakres przeprowadzonych już prac i tego co w aktualnym czasie dzieje się w gminie Przykona. Zapoznano uczestników konferencji z głównymi założeniami i parametrami Farmy Wiatrowej ale także poinformowano o kolejnym pomyśle na powstanie także w gminie Przykona Farmy Fotowoltaicznej realizowanej przez grupę Energa. Jak wspomniał prezes Zarządu Energa OZE Piotr Meler - „Dzisiaj powstaje tu farma o mocy 31 MW, bardzo duża farma wiatrowa. Nie jest to koniec naszych planów w tym rejonie. Ta dobra współpraca z samorządem spowodowała że myślimy o dużej farmie fotowoltaicznej.  Już jesteśmy na etapie złożenia wniosku pozwolenia na jej budowę.”. Jak zaznaczył Piotr Meler te wszystkie pomysły i inwestycje nie były by możliwe bez dobrej i owocnej współpracy z samorządami z powiatu tureckiego.

Jako gospodarz głos zabrał także Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, który z dumą podkreślił że przemiany związane z wygaszaniem przemysłu paliwowo-energetycznego w naszym rejonie odbyły się bardzo łagodnie. Jak wspomniał Wójt Broniszewski liczy na wsparcie ze strony rządu oraz władz na każdym szczeblu w realizacji tej i innych inwestycji - „Przy wygaszaniu przemysłu paliwowo-energetycznym, zastąpienia tego przemysłu czystą energią wpisujemy się znakomicie w program polityki rządu. Jesteśmy  tutaj  na dobrą sprawę, głośno chcę powiedzieć pionierem w tym przypadku i w tej dziedzinie. Oczekiwalibyśmy pomocy ze strony wszystkich szczebli administracji (..) tak aby ta platforma powęglowa mogłaby zaistnieć.”

Do słów Wójta Przykony odniósł się w ciepłych i napawających nadzieją na rządową pomoc Wiceminister Waldemar Buda -” Panie wójcie jeżeli jest takie oczekiwanie rzeczywiście we współpracy to absolutnie my jesteśmy od tego aby pomagać. Są nowe pomysły i projekty i proszę mi wierzyć jesteśmy bardzo do tego przychylni. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zawiaduje całymi środkami europejskimi (..) więc proszę mi wierzyć to jest dobry adres aby rozmawiać o inwestycjach i rozwoju powiatu tureckiego. Dzięki tym możliwościom, które dzisiaj mamy i temu związkowi mojemu z powiatem. Proszę czekać na dobre informacje, dobre rozstrzygnięcia.”

reklama

Całość spotkania podsumował obecny na konferencji poseł Ryszard Bartosik, który życzył gminie Przykona, inwestorowi Energa OZE oraz wszystkim związanym z powstającą farmą zakończenia inwestycji i kolejnych zrealizowanych z sukcesem projektów w powiecie tureckim.

MS

Podobne artykuły

Centrum odnawialnych źródeł energii grupy...

Centrum odnawialnych źródeł energii grupy Energa w...

18 czerw.
Powiat Turecki Liderem OZE

Powiat Turecki Liderem OZE

24 lt.
Tragiczny wypadek na farmie wiatrowej w...

Tragiczny wypadek na farmie wiatrowej w Przykonie....

11 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama