sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Wideo: Kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Przykona. Inwestycję wizytował Wiceminister Buda

Wideo: Kolejny etap budowy Farmy Wiatrowej Przykona. Inwestycję wizytował Wiceminister Buda - foto: Michał Sidorowicz
foto: Michał Sidorowicz 

Wielu mieszkańców od kilku dni z pewnością zauważyło utrudnienia na drogach w godzinach nocnych i wczesno-porannych. Utrudnienia mają związek z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy farmy wiatrowej w gminie Przykona i transportem elementów do jej budowy. To właśnie sprawom budowy wspomnianej farmy poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez głównego inwestora firmę Energa z udziałem Wiceministra Inwestycji i Rozwoju Waldemara Budy.

Na terenach po kopalnianej odkrywki Adamów, nad zbiornikiem Przykona odbyła się w dniu 10 października br konferencja z udziałem inwestora, wykonawcy, przedstawicieli samorządów lokalnych a także władz państwowych w osobie Waldemara Budy - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika. W ramach spotkania omówione zostały sprawy bieżące związane z inwestycją a także przedstawiono dalsze plany budowy Farmy Wiatrowej Przykona.

reklama

W pierwszej części konferencji przedstawiciele inwestora czyli firmy Energa OZE i ENERGA Inwest przybliżyli zakres przeprowadzonych już prac i tego co w aktualnym czasie dzieje się w gminie Przykona. Zapoznano uczestników konferencji z głównymi założeniami i parametrami Farmy Wiatrowej ale także poinformowano o kolejnym pomyśle na powstanie także w gminie Przykona Farmy Fotowoltaicznej realizowanej przez grupę Energa. Jak wspomniał prezes Zarządu Energa OZE Piotr Meler - „Dzisiaj powstaje tu farma o mocy 31 MW, bardzo duża farma wiatrowa. Nie jest to koniec naszych planów w tym rejonie. Ta dobra współpraca z samorządem spowodowała że myślimy o dużej farmie fotowoltaicznej.  Już jesteśmy na etapie złożenia wniosku pozwolenia na jej budowę.”. Jak zaznaczył Piotr Meler te wszystkie pomysły i inwestycje nie były by możliwe bez dobrej i owocnej współpracy z samorządami z powiatu tureckiego.

Jako gospodarz głos zabrał także Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, który z dumą podkreślił że przemiany związane z wygaszaniem przemysłu paliwowo-energetycznego w naszym rejonie odbyły się bardzo łagodnie. Jak wspomniał Wójt Broniszewski liczy na wsparcie ze strony rządu oraz władz na każdym szczeblu w realizacji tej i innych inwestycji - „Przy wygaszaniu przemysłu paliwowo-energetycznym, zastąpienia tego przemysłu czystą energią wpisujemy się znakomicie w program polityki rządu. Jesteśmy  tutaj  na dobrą sprawę, głośno chcę powiedzieć pionierem w tym przypadku i w tej dziedzinie. Oczekiwalibyśmy pomocy ze strony wszystkich szczebli administracji (..) tak aby ta platforma powęglowa mogłaby zaistnieć.”

Do słów Wójta Przykony odniósł się w ciepłych i napawających nadzieją na rządową pomoc Wiceminister Waldemar Buda -” Panie wójcie jeżeli jest takie oczekiwanie rzeczywiście we współpracy to absolutnie my jesteśmy od tego aby pomagać. Są nowe pomysły i projekty i proszę mi wierzyć jesteśmy bardzo do tego przychylni. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zawiaduje całymi środkami europejskimi (..) więc proszę mi wierzyć to jest dobry adres aby rozmawiać o inwestycjach i rozwoju powiatu tureckiego. Dzięki tym możliwościom, które dzisiaj mamy i temu związkowi mojemu z powiatem. Proszę czekać na dobre informacje, dobre rozstrzygnięcia.”

reklama

Całość spotkania podsumował obecny na konferencji poseł Ryszard Bartosik, który życzył gminie Przykona, inwestorowi Energa OZE oraz wszystkim związanym z powstającą farmą zakończenia inwestycji i kolejnych zrealizowanych z sukcesem projektów w powiecie tureckim.

MS

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: Michał Sidorowicz2
foto: Michał Sidorowicz3
foto: Michał Sidorowicz4
foto: Michał Sidorowicz5
foto: Michał Sidorowicz6
foto: Michał Sidorowicz7
foto: Michał Sidorowicz8
foto: Michał Sidorowicz9
foto: Michał Sidorowicz10
foto: Michał Sidorowicz11
foto: Michał Sidorowicz12
Podobne artykuły
Malanów:  Przy oczyszczalni ścieków...

Malanów: Przy oczyszczalni ścieków powstanie instalacja fotowoltaiczna

20 kw.
Powiat Turecki inwestuje w efektywność...

Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

29 mrz.
Będzie większa współpraca między firmą a...

Będzie większa współpraca między firmą a powiatem. Starosta po...

1 lt.
Ma wielkość 375 boisk do piłki nożnej. W...

Ma wielkość 375 boisk do piłki nożnej. W Przykonie ruszyła kolejna...

22-09-2023
Czym jest czysta energia?

Czym jest czysta energia?

18-04-2023
Polskie zagłębie farm fotowoltaicznych. W...

Polskie zagłębie farm fotowoltaicznych. W Przykonie ruszyła budowa...

14-04-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama