Malanów uczcił 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

11 listopada to data symboliczna dla naszego Narodu. To dzień upamiętniający odzyskanie - po 123 latach niewoli - niepodległości. To dzień pamięci o wielu pokoleniach Polaków walczących i przelewających krew w imię wolności, w imię Ojczyzny. Na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. ogłoszony został Świętem Niepodległości. I choć dalsze dzieje historii Polski pokazały, że ta wolność nie będzie usłana różami, to jednak ten dzień w naszej historii jest tym który świętujemy w sposób wyjątkowy. Bardziej radosnego święta niż 11 listopada nie mamy.
101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczcili również mieszkańcy gminy Malanów. 11 listopadowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w malanowskim kościele. Licznie przybyłym do malanowskiej świątyni mieszkańcom towarzyszyły władze samorządowe, władze oświatowe, przedstawiciele zakładów pracy, strażacy, uczniowie, poczty sztandarowe. Nabożeństwo odprawił ks. Prałat Stanisław Płaszczyk, a kazanie wygłosił ks. Marcin Zaworski. W słowach skierowanych do wiernych przywołał m.in. fragment piosenki zespołu T.Love – To wychowanie.
Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Nie deptać flagi i nie pluć na godło
Należy też w coś wierzyć i ufać
Ojczyznę kochać i nie pluć na godło
Zwieńczeniem poniedziałkowej eucharystii była uroczysta akademia przygotowana przez malanowską młodzież. Pieśni patriotyczne zaśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej w Malanowie pod przewodnictwem p. Katarzyny Tomczyk.
Punktualnie o godz. 12 wszyscy zgromadzeni w malanowskiej świątyni przyłączyli się do akcji „Niepodległa do hymnu” i odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po mszy św. uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się na parafialny cmentarz. Tam przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – Ireneusz Augustyniak, ks. prałat Stanisław Płaszczyk odmówił modlitwę za tych którzy oddali życie dla wolnej Ojczyzny, natomiast delegacje złożyły kwiaty i znicze.
Dopełnieniem oficjalnej części było wspólne spotkanie w świetlicy wiejskiej w Malanowie, gdzie każdy mógł ogrzać się przygotowaną przez organizatorów grochówką oraz herbatą.
źródło: UG Malanów
