środa 16 czerwca 2021

Aliny, Anety, Benona

18°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Referendum odwoławcze Rady Miasta w Tuliszkowie już 8 grudnia

Referendum odwoławcze Rady Miasta w Tuliszkowie już 8 grudnia
 

Komisarz Wyborczy w Koninie wydał postanowienie o rozpisaniu referendum odwoławczego w Tuliszkowie. Mieszkańcy podczas głosowania mają decydować o dalszych losach Rady Miejskiej. Referendum odbędzie się 8 grudnia br.

Referendum w Tuliszkowie w sprawie odwołania Rady Miasta i Gminy to pomysł grupy mieszkańców gminy. W dniu 24 września 2019 r. złożyli do Komisarza Wyborczego w Koninie wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego  w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Tuliszkowie. Komisarz Wyborczy zbadał wniosek i uznał, że nie zawiera on błędów i spełnia wymogi ustawy o referendum lokalnym. Potwierdzeniem rozpisania referendum  jest postanowienie które ukazało się w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego 23 października 2019 r.

reklama

Referendum w Tuliszkowie jest pokłosiem konfliktu między radnymi a burmistrzem Krzysztofem Romanem.  Jak się okazuje mieszkańcy mają dość przepychanek pomiędzy radą a burmistrzem. Burmistrz wybory wygrał zdecydowaną większością, jednak w radzie większość ma nieprzychylny burmistrzowi klub radnych - Porozumienie. Taka konfiguracja w gminnych organach władzy stała się początkiem konfliktu.  

Inicjatywę referendum popierają nie tylko mieszkańcy, ale i sam burmistrz. W udzielnym wywiadzie dla TVP3 Krzysztof Roman stwierdził:

Niestety emocje ludzi wiążą się z tym, że przekraczają granice dobrego smaku czy też przyzwoitości. Tu mogę apelować, by zachować umiar w dyskusji. Dajmy szansę demokracji lokalnej, aby przemówiła

W referendach lokalnych odwoławczych znaczącym elementem jest frekwencja. To od niej zależy czy przekroczony zostanie próg ważności takiego głosowania. Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach. W przypadku Tuliszkowa oznacza to, że referendum będzie ważne jeśli zagłosuje w nim około 36% uprawnionych. Tuliszków ma swoje doświadczenia w dziedzinie referendów odwoławczych. W zeszłej kadencji (6 listopada 2016 r.) w gminie odbyło się referendum w sprawie odwołania urzędującego wtedy burmistrza Grzegorza Ciesielskiego. Głosowanie było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Źródło: TVP3 Poznań, Referendumlokalne.pl

Podobne artykuły

Referendum odwoławcze w Tuliszkowie 20 czerwca....

Referendum odwoławcze w Tuliszkowie 20 czerwca....

6 maj.
Kolejne referendum odwoławcze w Tuliszkowie. Do...

Kolejne referendum odwoławcze w Tuliszkowie. Do...

9 mrz.
Pożar samochodu dostawczego w Zadwornej....

Pożar samochodu dostawczego w Zadwornej. Strażacy z...

11-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama