sobota 31 lipca 2021

Ignacego, Lodomiry, Romana

25°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Wigilijne spotkanie dla starszych, chorych, samotnych

Wigilijne spotkanie dla starszych, chorych, samotnych
 

Czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia sprzyja, by zatrzymać się na chwilę i spotkać z drugim człowiekiem. Stąd w parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich tradycją stały się spotkania wigilijne dla osób starszych, chorych, samotnych, zainicjowane przez ks. proboszcza Pawła Zalewskiego oraz Parafialny Zespół „Caritas” w 2012 roku. Spotkanie odbyło się 15 grudnia w niedzielę radości. Rozpoczęła je eucharystia koncelebrowana przez ks. Pawła oraz ks. dra Karola Łazika, który wygłosił naukę w ramach zakończenia 3-dniowych rekolekcji adwentowych. Ksiądz rekolekcjonista skierował do nas słowa, by adwent zawsze był oczekiwaniem pełnym nadziei, czasem oczyszczania i uregulowania przede wszystkim duchowych spraw, by nie gonić, tylko pozwolić dogonić się duszy i zaufać Bogu, który pragnie naszego szczęścia. Byśmy radowali się przyjściem Pana, by Bóg rzeczywiście mógł narodzić się w naszych sercach. Podczas mszy św. zgromadzeni parafianie mogli przeżyć komunię św. generalną, po sobotnim nabożeństwie pokutnym i sakramencie pojednania. 

Następnie wszyscy zaproszeni udali się do Sali Bankietowej „Finezja” w Kaczkach Średnich, której właściciele corocznie wspierają organizację tego spotkania. Tę część prowadziła niezastąpiona w tej roli Prezes Parafialnego Zespołu „Caritas” Anna Majewska, witając wszystkich serdecznie, w tym przybyłych na tę uroczystość samorządowców: Starostę Tureckiego Dariusza Kałużnego, Wójta Gminy Turek Karola Mikołajczyka, Zastępcę Wójta Gminy Przykona Romana Marciniaka, Przewodniczącego Rady Gminy Turek Ireneusza Kolendę, Radnego Gminy Turek Eugeniusza Jakubowskiego oraz Kierownika GOPS w Turku Marcina Rosiakowskiego. Pani Prezes serdecznie podziękowała wszystkim, którzy angażują się w organizację parafialnej wigilii oraz inne inicjatywy Caritasu za okazane serce i wszelką pomoc. Życzyła byśmy patrząc na betlejemski żłóbek potrafili przeżyć prawdę o obecności Boga w naszym życiu i obecności drugiego człowieka. 

reklama

W imieniu zaproszonych gości głos zabrali Starosta Turecki oraz Wójt Gminy Turek życząc by miłość, wiara i nadzieja towarzyszyły nam nie tylko podczas świąt Bożego Narodzenia ale również każdego dnia nowego roku.
Ks. proboszcz serdecznie podziękował wszystkim, którzy pomagali i finansowo i przez swoją pracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego, tak bardzo ważnego dla parafialnej wspólnoty spotkania. Wspominając zmarłych skierował do wszystkich słowa, które sprawiły, że nadzieja wstąpiła w serca, bo choć zabrakło czyjegoś głosu, to wiara daje nam siłę, aby dzięki Jezusowi odnaleźć na każde jutro Drogę, Prawdę i Życie. 

Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu Ewangelii o narodzinach Zbawiciela i odśpiewaniu kolędy nadszedł moment podzielenia się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania. Stojąc przed sobą z uśmiechem na twarzy pragnęliśmy przekazać sobie życzenia wytrwałości, pokory, życzliwości innych ludzi oraz Bożego błogosławieństwa. 
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich prezentując wymowne w symbolikę świąt Bożego Narodzenia jasełka. Uczniowie obdarowali również wszystkich własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

Przy wigilijnym stole była okazja, by podzielić się swoimi radościami i troskami, porozmawiać, powspominać, wspólnie się wesprzeć. Czas upłynął w niezwykle ciepłej, rodzinnej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i nadziei jak uczyła św. Matka Teresa z Kalkuty – „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie…”
G.K.   

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

W ZSR podsumowali realizację projektu WRPO

W ZSR podsumowali realizację projektu WRPO

1 lip.
Tragiczny wypadek w Kaczkach Średnich. Nie żyje...

Tragiczny wypadek w Kaczkach Średnich. Nie żyje...

29 czerw.
Zakończenie roku szkolnego w ZSR CKP

Zakończenie roku szkolnego w ZSR CKP

26 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama