piątek 18 września 2020

Ireny, Irminy, Stanisława

reklama

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała inna niż zwykle. Diecezja Włocławska wydała komunikat.

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała inna niż zwykle. Diecezja Włocławska wydała komunikat. - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

W tegoroczną uroczystość Bożego Ciała nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi, ale odbywać się będą w terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele). Kuria Diecezjalna Włocławska wydała komunikat w sprawie organizacji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w którym uwzględnione zostały aktualne decyzje władz rządowych w tym te, dotyczące kultu religijnego, oraz dekret ks. bp. Wiesława Meringa znoszący dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej.

Jak czytamy w ogłoszonym komunikacie obowiązujący na terenie naszego kraju stan epidemii ma wpływ na organizację i przebieg uroczystości kościelnych. Uwzględniając ogłoszony przez władze państwowe w dniu 27 maja br. kolejny etap znoszenia ograniczeń dotyczących kultu religijnego i decyzje, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza świątynią może uczestniczyć do 150 osób.

reklama

Decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w diecezji włocławskiej będzie miała następujący przebieg. Na zakończenie Mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna. Procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele). Jjeżeli są ku temu odpowiednie warunki, można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii;
 
Na zakończenie procesji eucharystycznej kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni. W oktawie Bożego Ciała będą mogły odbywać się procesje wokół świątyni. Nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.
 
W organizacji Uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.

źródło: Diecezjalna Włocławska

Podobne artykuły

Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej oprawy w...

11 czerw.
Jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich w...

Jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich w parafii...

29 maj.
Pierwsze Komunie Święte w maju odwołane

Pierwsze Komunie Święte w maju odwołane

14 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama