sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do użytku

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do użytku - fot. Grupa ENERGA
fot. Grupa ENERGA 

7 lipca nastąpił kolejny przełom w tranformacji energetycznej naszego powiatu - do użytku uroczyście oddano Farmę Wiatrową Grupy Energa w Przykonie.

O tej inicjatywie było już głośno w całym kraju - na terenach pokopalnianej odkrywki Adamów nad zbiornikiem Przykona powstała pokaźna farma wiatrowa. Jest to duża inwestycja, a jednocześnie kolejny krok w walce o czystsze powietrze. To pewne zamknięcie jednego etapu, a początek kolejnego. To niewątpliwie symboliczny moment dla naszego regionu.

reklama

W uroczystości oddania Farmy Wiatrowej w Przykonie udział wzięli: Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - Waldemar Buda, Prezes PKN Orlen - Daniel Obajtek, a także pracownicy spółek Grupy Energa SA na czele z Prezesem Jackiem Golińskim. Nasz region reprezentowali: Poseł na Sejm RP - Ryszard Bartosik, Starosta Turecki - Dariusz Kałużny, Wójt Gminy Przykona, a także gospodarz inwestycji - Mirosław Broniszewski, a także Zastępca Wójta Gminy Turek - Katarzyna Skotarek.

Za nami pewien rozdział związany z przemysłem paliwowo-energetycznym na tych obszarach. Mirosław Broniszewski kilka miesięcy temu zaznaczał, iż przemiany związane z wygaszaniem przemysłu paliwowo-energetycznego w naszym rejonie odbyły się bardzo łagodnie: „Przy wygaszaniu przemysłu paliwowo-energetycznym, zastąpienia tego przemysłu czystą energią wpisujemy się znakomicie w program polityki rządu. Jesteśmy  tutaj na dobrą sprawę, głośno chcę powiedzieć, pionierem w tym przypadku i w tej dziedzinie." - mówił Wójt Gminy Przykona podczas październikowej konferencji prasowej.

Jak podkreśla Prezes PKN Orlen, planowane są kolejne inwestycje: "To nie jest nasza ostatnia inwestycja na tym terenie, chcemy być liderem zielonej transformacji energetycznej. Taki biznes lokalizuje się poprzez odpowiednie warunki: poprzez samorząd lokalny i przychylność do procesów inwestycyjnych, poprzez odpowiednie uwarunkowania oparte na wcześniejszych badaniach.... Przygotowujemy się na proces transformacji energetycznej". Według jednej z konferencji prasowych wiemy, iż planach inwestorów znajduje się utworzenie dużej farmy fotowoltaicznej.

Źródło: Powiat Turecki

Julia Maciejewska dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot. Grupa ENERGA2
fot. Grupa ENERGA3
fot. Grupa ENERGA4
Podobne artykuły
Malanów:  Przy oczyszczalni ścieków...

Malanów: Przy oczyszczalni ścieków powstanie instalacja fotowoltaiczna

20 kw.
Powiat Turecki inwestuje w efektywność...

Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

29 mrz.
Będzie większa współpraca między firmą a...

Będzie większa współpraca między firmą a powiatem. Starosta po...

1 lt.
Ma wielkość 375 boisk do piłki nożnej. W...

Ma wielkość 375 boisk do piłki nożnej. W Przykonie ruszyła kolejna...

22-09-2023
Czym jest czysta energia?

Czym jest czysta energia?

18-04-2023
Polskie zagłębie farm fotowoltaicznych. W...

Polskie zagłębie farm fotowoltaicznych. W Przykonie ruszyła budowa...

14-04-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama