sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do użytku

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do użytku - fot. Grupa ENERGA
fot. Grupa ENERGA 

7 lipca nastąpił kolejny przełom w tranformacji energetycznej naszego powiatu - do użytku uroczyście oddano Farmę Wiatrową Grupy Energa w Przykonie.

O tej inicjatywie było już głośno w całym kraju - na terenach pokopalnianej odkrywki Adamów nad zbiornikiem Przykona powstała pokaźna farma wiatrowa. Jest to duża inwestycja, a jednocześnie kolejny krok w walce o czystsze powietrze. To pewne zamknięcie jednego etapu, a początek kolejnego. To niewątpliwie symboliczny moment dla naszego regionu.

reklama

W uroczystości oddania Farmy Wiatrowej w Przykonie udział wzięli: Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - Waldemar Buda, Prezes PKN Orlen - Daniel Obajtek, a także pracownicy spółek Grupy Energa SA na czele z Prezesem Jackiem Golińskim. Nasz region reprezentowali: Poseł na Sejm RP - Ryszard Bartosik, Starosta Turecki - Dariusz Kałużny, Wójt Gminy Przykona, a także gospodarz inwestycji - Mirosław Broniszewski, a także Zastępca Wójta Gminy Turek - Katarzyna Skotarek.

Za nami pewien rozdział związany z przemysłem paliwowo-energetycznym na tych obszarach. Mirosław Broniszewski kilka miesięcy temu zaznaczał, iż przemiany związane z wygaszaniem przemysłu paliwowo-energetycznego w naszym rejonie odbyły się bardzo łagodnie: „Przy wygaszaniu przemysłu paliwowo-energetycznym, zastąpienia tego przemysłu czystą energią wpisujemy się znakomicie w program polityki rządu. Jesteśmy  tutaj na dobrą sprawę, głośno chcę powiedzieć, pionierem w tym przypadku i w tej dziedzinie." - mówił Wójt Gminy Przykona podczas październikowej konferencji prasowej.

Jak podkreśla Prezes PKN Orlen, planowane są kolejne inwestycje: "To nie jest nasza ostatnia inwestycja na tym terenie, chcemy być liderem zielonej transformacji energetycznej. Taki biznes lokalizuje się poprzez odpowiednie warunki: poprzez samorząd lokalny i przychylność do procesów inwestycyjnych, poprzez odpowiednie uwarunkowania oparte na wcześniejszych badaniach.... Przygotowujemy się na proces transformacji energetycznej". Według jednej z konferencji prasowych wiemy, iż planach inwestorów znajduje się utworzenie dużej farmy fotowoltaicznej.

reklama

Źródło: Powiat Turecki

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Gaz i OZE gwarantami...

Listy do redakcji: Gaz i OZE gwarantami...

8 wrz.
Gmina Przykona laureatem konkursu

Gmina Przykona laureatem konkursu "Samorząd...

6 wrz.
Centrum odnawialnych źródeł energii grupy...

Centrum odnawialnych źródeł energii grupy Energa w...

18 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama