wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jubileusz zespołu Jarzębinki z Dziadowic. Śpiewają pieśni ludowe od 20-lat

Jubileusz zespołu Jarzębinki z Dziadowic. Śpiewają pieśni ludowe od 20-lat
 

„Najpiękniejsze są wspomnienia, które ma się jeszcze przed sobą” - Jeanne Moreau Ludzkie życie jest rozciągnięte w czasie, a to co się zdarzyło ma istotne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości. Nie inaczej jest z szanownym jubilatem – zespołem Jarzębinki z Dziadowic.

W lipcu 2020 roku minęło 20 lat odkąd w przestrzeni kultury gminy Malanów pojawił się zespól ludowy Jarzębinki. Zespół, który do dzisiejszego dnia uświetnia swoimi występami wszystkie uroczystości gminne oraz reprezentuje naszą gminę na przeglądach i festiwalach regionalnych, zyskując uznanie jury i sympatię publiczności.

reklama

Dzieląc się swoją pasją do śpiewania Jarzębinki zawsze miały w sercach to, co dla Nich najważniejsze: kultywowanie folkloru i lokalnej kultury ludowej. Równie często dzieliły się z widzami swoimi zdolnościami aktorskimi, dozując dużą dawkę humoru w autorskich przedstawieniach kabaretowych. Swój kunszt aktorski zaprezentowały także na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu czy w inscenizacji malanowskiego wesela z lat 30-tych.

Podczas jubileuszu kierownik zespołu Anna Kłodawska wspominała: - Gdy w 2000 roku powstał nasz zespół by wystąpić na festynie folklorystycznym w Dziadowicach nikt nie podejrzewał że przetrwamy 20 lat i aktywie będziemy brali udział we wszystkich uroczystościach gminnych, a także w przeglądach i festiwalach regionalnych.

Pani Ania wspomniała też z sympatią o inicjatorkach powstania zespołu paniach: Jolancie Rusieckiej-Drygała i Krystynie Sobczak. Podziękowała również wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi i Małgorzacie Przygońskiej - dyrektor centrum kultury za wsparcie i możliwość prowadzenia działalności oraz realizowania pasji jaką jest zamiłowanie do muzyki, śpiewu i kultury ludowej.

Jubileusz 20-lecia zespołu uświetnili swoją obecnością: Ireneusz Augustyniak – Wójt Gminy Malanów, Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie, Renata Bińkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadowicach, Mirosław Krawczyk – sołtys z Dziadowic oraz zaprzyjaźnieni z zespołem Józef Cajdler i Marcin Toborek.

reklama

Zaroszeni goście złożyli gratulacje i ogromne podziękowania za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wójt i dyrektor CKiBP podziękowali za piękną 20 – letnią pracę na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego malanowskiej ziemi oraz budowę wspólnoty opartej na historii i tradycji. Podkreślili, że osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez osobistego zaangażowania i pasji, z jaką podejmowane były kolejne wyzwania.

Po okolicznościowych przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na poczęstunek. Oczywiście wspólne biesiadowanie nie mogło obejść się bez popisów wokalnych i aktorskich szanownych jubilatów.

Nie sposób przecenić wkładu członków zespołu w popularyzację folkloru naszego regionu. Przez te wiele lat Jarzębinki dostarczały widzom i słuchaczom niezapomnianych przeżyć i wzruszeń. Mając nadzieję na kolejne takie jubileusze -  gratulujemy, dziękujemy i prosimy o więcej.

źródło/fot.: UG Malanów / Małgorzata Przygońska

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat historii,...

1 wrz.
Czepce wzbudziły sensację! Malanowska...

Czepce wzbudziły sensację! Malanowska "Tradycja"...

29 czerw.
Złoty jubileusz par z gminy Malanów. 27...

Złoty jubileusz par z gminy Malanów. 27 małżeństw z...

20 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama