sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Referendum odwoławcze w Tuliszkowie 20 czerwca. Mieszkańcy zadecydują o dalszych losach Burmistrza.

Referendum odwoławcze w Tuliszkowie 20 czerwca. Mieszkańcy zadecydują o dalszych losach Burmistrza.
 

"Czy jest Pan/Pani za odwołaniem pana Krzysztofa Romana Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków przed upływem kadencji?" - tak będzie brzmiało pytanie jakie pojawi się na kartach w referendum odwoławczym, które odbędzie się 20 czerwca w gminie Tuliszków. Komisarz Wyborczy w Koninie wydał postanowienie na wniosek grupy inicjatywnej mieszkańców Miasta i Gminy Tuliszków.

W dniu 4 marca 2021 r. pełnomocnik grupy inicjatywnej powiadomił Komisarza Wyborczego w Koninie I o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania obecnego Burmistrza. Jak informuje Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Koninie w dniu 7 kwietnia złożono oficjalnie wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego wraz wymaganymi podpisami 10% mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. W środę, 5 maja wydano postanowienie nr 12/2021r. o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków przed upływem kadencji, wyznaczając także jego datę na 20 czerwca br.

reklama

W celu przeprowadzenia referendum zostaną powołane komisje. W skład Miejskiej Komisji do Spraw Referendum w Tuliszkowie oraz każdej z 6 Obwodowych Komisji powołane zostaną 4 osoby wskazane pisemnie przez Inicjatora Referendum oraz 4 osoby wskazane pisemnie przez Burmistrza Gminy i Miasta Tuliszków.

Inicjatorzy wyraźnie określili powody dla których chcą usunąć Krzysztofa Romana z burmistrzowskiego fotela. Jak informują w złożonym w zawiadomieniu jest to m.in. brak dialogu społecznego, nieznajomość problemów i potrzeb mieszkańców gminy, ignorowanie głosów mieszkańców gminy w ważnych kwestiach społecznych a nawet autokratyczny styl rządzenia i arogancja. Wg grupy referendalnej także sprawy prorozwojowe gminy są zaniedbywane za prawą nieudolnych inwestycji, które nie pozwalają na rozwój gminy i tworzenie nowych miejsc pracy. Ale to nie wszystko, nieakceptowalna jest także zła polityka kadrowa, w tym jak twierdzą inicjatorzy referendum zatrudnianie osób z bliskiego otoczenia Burmistrza.

Zgodnie z zasadami referendów lokalnych aby głosowanie było ważne musi w nim uczestniczyć co najmniej 3/5 mieszkańców, którzy w wyborach samorządowych oddali ważne głosy. W 2018 roku w wyborach na Burmistrza Tuliszkowa w drugiej turze udział wzięło 4747 mieszkańców. Zatem aby referendum za odwołaniem obecnego burmistrza było ważne musi w nim wziąć udział minimum 2848 wyborców i oddać ważny głos.

Podobne artykuły

Jubileusz pożycia małżeńskiego w gminie Tuliszków

Jubileusz pożycia małżeńskiego w gminie Tuliszków

9 wrz.
Inauguracja roku szkolnego z nowymi dyrektorami...

Inauguracja roku szkolnego z nowymi dyrektorami w...

2 wrz.
Referendum w Tuliszkowie do kosza. Burmistrz...

Referendum w Tuliszkowie do kosza. Burmistrz...

21 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama