czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku... "Święto pyry" w Żukach

Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku...
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości 

Choć pyrek na polu w Żukach nie udało się znaleźć, na placu przed świetlica wiejską w Żukach było ich pod dostatkiem i dla każdego starczyło. W ziemniaczanym menu znalazły się tradycyjna kartoflanka, kartoffelsalat, pyrka z gzikiem, pieczone ziemniaczki…. Same karoflane przysmaki.

Najpierw trzeba było trochę zgłodnieć. W tym właśnie celu w sobotę, 17 września, Stowarzyszenie „Żuki dla przyszłości” zorganizowało rajd rowerowy pod hasłem „Pyrka na rowerze”. Pomimo pochmurnej aury i deszczowych prognoz, na starcie stawiło się około 40 rowerzystów. Dziewięciokilometrowy rajd miał charakter objazdowy, a głównym celem cyklistów było odnalezienie ziemniaczanego pola. Chociaż poszukiwania okazały się bezskuteczne, na jednym z pól organizatorzy przygotowali wystawę maszyn rolniczych potrzebnych do uprawy ziemniaków. Można było zobaczyć tam ręczne motyki, sadzarkę, kopaczkę, a nawet kopaczkę konną. Każdy z uczestników rajdu rowerowego otrzymał pamiątkową przypinkę.

reklama

Po powrocie na plac, na uczestników imprezy czekały już poczęstunek, konkurs strażacki i rzutu ziemniakiem do wiaderka, animacje dla najmłodszych, występy pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Nasze Żuki”, wspólna biesiada i tańce przy ognisku.

O udaną zabawę na festynie „Święto Pyry” i rajdzie „Pyrka na rowerze”, zatroszczyli się: członkinie Stowarzyszenia „Żuki dla przyszłości”, druhowie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Żukach i Turku, Mleczarnia Turek, animatorki z firmy „Animacje Neli”, Jan Stefaniak (przejazdy bryczką) oraz inni, którzy swoją pracą, pomocą i zaangażowaniem przyczynili się do organizacji tych wydarzeń.

Realizacja zadania publicznego: Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej- rajd rowerowy, sfinansowana została z funduszy Gminy Turek i ze środków własnych Stowarzyszenia "Żuki dla przyszłości". Realizację zadania publicznego: Kultura, sztuka i tradycja narodowa – Festyn „Święto Pyry” sfinansowano z funduszy Gminy Turek i ze środków własnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukach.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości2
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości3
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości4
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości5
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości6
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości7
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości8
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości9
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości10
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości11
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości12
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości13
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości14
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości15
fot.: Stowarzyszenie Żuki dla Przyszłości16

Podobne artykuły

Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

19 wrz.
Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

19 wrz.
Nie daj się jesiennej chandrze! Aktywny weekend...

Nie daj się jesiennej chandrze! Aktywny weekend w...

16 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama