poniedziałek 20 września 2021

Eustachego, Faustyny, Renaty

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Drewnem i dłutem uczcili pamięć Zdzisława Staszaka

Drewnem i dłutem uczcili pamięć Zdzisława Staszaka - Źródło: www.brudzew.pl
Źródło: www.brudzew.pl 

Każdy, kto jest związany z lokalną sztuką i kulturą zna postać Zdzisława Staszaka, który przez wiele lat swojej działalności stworzył rzeźby będące wizytówką Brudzewa. 18 sierpnia zakończył się Plener Rzeźbiarski, zorganizowany ku uczczeniu pamięci artysty przez jego dzieci.

Piotr Staszak, który po ojcu odziedziczył pasję oraz talent, zaprosił swoich przyjaciół, by wspólnie pracować nad rzeźbami. Do Brudzewa zawitali Tadeusz Bardelas, Eugeniusz Tacik, Grzegorz Hadzicki, Marek Kwiatosiński oraz siostra Piotra, Marianka Iwińska.

reklama

Tematem przewodnim były postacie świętych, które zostały stworzone z kawałków surowego drewna. Podczas pleneru powstały m.in. rzeźby przedstawiające św. Ritę, św. Małgorzatę, św. Mikołaja, św. Walentego i św. Bogumiła. Dzieła na razie zdobią park przy Gminnym Ośrodku Kultury „Wozownia” w Kolnicy.

Praca rzeźbiarzy oraz niezwykle sympatyczna atmosfera przyciągnęły wielu ciekawskich. I nic dziwnego: twórczy proces powstawania dzieł może zafascynować. Doceniono to podczas gminno-parafialnych dożynek Gminy Brudzew, które odbyły się w Kolnicy 18 sierpnia. Podczas uroczystości Wójt Cezary Krasowski osobiście wręczył podziękowania przybyłym artystom.

Cieszy na pewno fakt, że dzieci przejęły artystyczną schedę po ojcu. Przypomnijmy, że Zdzisław Staszak w swojej wieloletniej karierze był często nagradzany i odznaczany, m.in. odznakę za działalność przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, za usługi dla miasta Poznania i Wielkopolski, a także odznakę za zasługi dla Powiatu Tureckiego. Niestety, artysta odszedł 11 czerwca 2012 roku.

reklama

Z niecierpliwością czekamy już na przyszłoroczny plener, który na pewno okaże się równie owocny.

M.A. 

Źródło: brudzew.pl

Podobne artykuły

Gmina Brudzew zaprasza na dożynki

Gmina Brudzew zaprasza na dożynki

08-08-2013
Gm. Turek: Boisko niezgody

Gm. Turek: Boisko niezgody

05-03-2013
Kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych

Kiermasz rękodzieła i wyrobów regionalnych

10-12-2012

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama