poniedziałek 17 maja 2021

Brunony, Sławomira, Wery

8°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Konserwacja kolekcji Turkowskiego misterium Józefa Mehoffera

Wideo: Konserwacja kolekcji Turkowskiego misterium Józefa Mehoffera
 

Przedmiotem wnioskowanego zadania była konserwacja 6 projektów (kartonów) do wystroju Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku autorstwa Józefa Mehoffera z okresu 1933-1936, stanowiących własność Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, a tym samym część cennej kolekcji eksponowanej w ramach stałej wystawy pn. „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło”.

Cała kolekcja mehofferowska liczy 38 kartonów tj. oryginalnych projektów do zabytkowego wystroju Kościoła NSPJ w Turku, wykonanych przez Józefa Mehoffera w latach 1933-1939.

Zgromadzenie w jednym miejscu projektów do wystroju kościoła i ich wyeksponowanie na tle oryginalnych dokumentów jak listy Mehoffera do ks. Florczaka, fotografie z epoki i inne dokumenty związane z tym ogromnym przedsięwzięciem stanowią unikalną kolekcję w skali kraju. Wartość jej zdecydowanie podnosi fakt, iż w odległości około 100 m możemy podziwiać zrealizowane dzieło artysty.

To możliwość przebycia swoistej drogi, jaką kroczył Józef Mehoffer przy realizacji swojego dzieła w Turku. „Od projektu – do dzieła”. Drogi, której nie można prześledzić nigdzie indziej poza Turkiem.

Celem przedsięwzięcia było zachowanie i zabezpieczenie zniszczonych elementów kolekcji mehofferowskiej i przywrócenie obiektom stanu właściwego. Były one zagrożone nieodwracalnym uszkodzeniem.

Ponadto dodatkowym celem było także rozwijanie współpracy z instytucjami naukowymi na rzecz popularyzacji i pogłębiania wiedzy na temat lokalnej spuścizny Józefa Mehoffera

Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów zaplanowanych w ramach wnioskowanego zadania było konieczne z uwagi na ZŁY STAN ZACHOWANIA dzieł. Dlatego dla ich ratowania muzeum wraz ze specjalistami w dziedzinie konserwacji papieru opracowało program prac konserwatorskich. W wyniku ich opracowania dowiedzieliśmy się, iż projekty posiadają m.in. deformacje podłoża, załamania powierzchni, silne zabrudzenia i zakurzenie (kurz wtarty w strukturę papieru), liczne plamy, zachlapania, smugi, zacieki, przebarwienia, ślady po mikroorganizmach i owadach, uszkodzenia mechaniczne (przedarcia, pęknięcia, zadrapania, zarysowania) itp.

Podjęte prace konserwatorskie objęły następujące działania: zdjęcie obrazu z krosna, wykonanie wstępnych badań (ph, mikrobiologicznych, pigmentów, złoceń itp.), dezynfekcję lica i odwrocia, oczyszczenie wstępne, prostowanie załamań i zagięć, usuwanie zaplamień i trwałych zabrudzeń (po mikroorganizmach, rdzy itp.), naprawę podłoża (dziury, rozdarcia, ubytki w narożnikach), podklejenie papieru do podłoża dublażowego w miejscu rozwarstwienia, oczyszczanie złoceń, uzupełnienie warstwy malarskiej, uzupełnienie złoceń, nałożenie obrazu na krosno.

W ramach działania zaplanowano i zrealizowano także zdigitalizowanie obiektów przy wykorzystaniu sprzętu i pomocy technicznej lokalnego studia fotograficznego TIM FOTOSTUDIO TUREK.

Ponadto przeprowadzono wykłady na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu, a także na Uniwersytecie Artystycznym Poznaniu.

Konserwacja 6 projektów autorstwa Józefa Mehoffera była możliwa dzięki realizacji projektu pod nazwą. „Konserwacja kolekcji Turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap II”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury w Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych.

Turek dn. 10.11.2016
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Zielona energia z farmy w gm. Brudzew...

Wideo: Zielona energia z farmy w gm....

23 kw.
Wideo: Międzynarodowy Dzień Teatru - Monodram...

Wideo: Międzynarodowy Dzień Teatru -...

27 mrz.
Wideo: Bajki na Dobranoc - Słuchowisko

Wideo: Bajki na Dobranoc - Słuchowisko...

19 mrz.
Wideo: Bajki na Dobranoc - Czerwony Kapturek

Wideo: Bajki na Dobranoc - Czerwony...

12 mrz.
Wideo: Na bogato i z przytupem czyli muzyczne...

Wideo: Na bogato i z przytupem czyli...

8 mrz.
Wideo: Bajki na Dobranoc -

Wideo: Bajki na Dobranoc - "Materiał...

26 lt.
reklama
reklama
reklama