piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Poseł też jest strażakiem! "OSP to służba ochotnicza i bezpłatna" - przypomina polityk PiS

Wideo: Poseł też jest strażakiem!
foto: Poseł Bartosik podczas narady szkoleniowej 2016 w Brudzyniu 

W piątek 21 kwietnia rozgorzały emocje, których raczej nie ugaszą strażacy. W świetlicy wiejskiej w Kaczkach Średnich krytykowano działania PiS i zmiany w finansowaniu OSP, a tymczasem w Sejmie poseł Ryszard Bartosik wyjaśniał, na czym opiera się praca strażaka-ochotnika.

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej zakłada, że to nie Zarząd Główny ZOSP RP będzie miał możliwość decydowania o tym, gdzie trafią np. środki z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia. Takie decyzje podejmować będzie zamiast ochotników Państwowa Straż Pożarna. – Po wejściu w życie ustawy cała suma z firm ubezpieczeniowych będzie trafiała do Komendanta Głównego PSP, który ma ustawowy obowiązek przekazać 50% środków bezpośrednio jednostkom OSP – wyjaśnia branżowy portal remiza.com.pl.

W piątek Kaczkach Średnich odbyła się powiatowa narada szkoleniowa z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a wziął w niej udział m.in. wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – dh Eugeniusz Grzeszczak. Podczas narady mówiono o tym, że przed laty nawet zaborcy szanowali istnienie OSP, a teraz miesza się w zasadach przyznawania jednostkom OSP środków. Wskazywano także, że rządzący dążą do centralizacji, a nie chcą uszanować tego, że w cywilizowanym kraju musi być wyższa władza, ale i ta samorządowa, muszą być organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które powinny mieć pole do działania i możliwość decydowania.

Niejedna osoba w kuluarowych rozmowach zwracała uwagę na to, że w naradzie nie uczestniczy poseł Ryszard Bartosik, który był akurat w Warszawie. Tam, w Sejmie, dyskutowano właśnie nad formułą finansowania straży. – Widzimy takie zaostrzenie atmosfery w samym Zarządzie Głównym Ochotniczych Straży Pożarnych wokół proponowanych zmian w finansowaniu związku. Przydział środków dla OSP przez PSP jest najlepszym rozwiązaniem, polegającym na uwzględnieniu i rozpoznaniu potrzeb, na jasnych kryteriach, na jasno określonej odpowiedzialności za podział środków – mówił w Sejmie poseł Ryszard Bartosik.

Tak dyskutowano o o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

W piątkowe popołudnie nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej poparło 227 posłów. 

AW
Źródło: sejm.gov.pl / remiza.com.pl / videosejm.pl

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!....

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie...

2 paźd.
Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne ale i...

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne...

27 czerw.
Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja wideo

Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja...

23 czerw.
Wideo: Fani ekstremalnych sportów motocyklowych...

Wideo: Fani ekstremalnych sportów...

5 kw.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZST w...

Wideo: Przepiękny polonez maturzystów...

13 lt.
Wideo: Polonez maturzystów Zespołu Szkół...

Wideo: Polonez maturzystów Zespołu...

23 st.
reklama
reklama
reklama