środa 23 września 2020

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

Wideo: Powiat stworzył warunki do inwestowania. Władze gmin też muszą walczyć o rozwój stref

Jak powiat turecki przygotował się do kresu działania sektora paliwowo-energetycznego? O tym mówił podczas konferencji prasowej, zwołanej w czwartek 11 stycznia, starosta Mariusz Seńko. Starosta wskazywał, że powiat zrealizował nakreślone wcześniej plany, oczywiście w ramach swoich kompetencji. Przedsiębiorcy oczekują odpowiednio wykształconych kadr i powiat wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom rozwijając ofertę szkół, stawiając na nowe technologie, kreując formy współpracy unikalne w skali kraju. Powiat nie posiada jednak – o czym nie pamiętają lub pamiętać nie chcą niektórzy krytykujący – swoich własnych stref inwestycyjnych. Posiadają je za to poszczególne gminy, więc potrzebna jest nie tylko aktywność Zarządu Powiatu, ale też burmistrzów, wójtów, a nawet parlamentarzystów, by powstawały nowe miejsca pracy, także dla byłych pracowników elektrowni czy kopalni. – Wszystkie ręce na pokład. Potrzebna jest współpraca ponad podziałami politycznymi – mówił Mariusz Seńko.

Starosta Seńko przypominał podczas konferencji, że konkretne plany co do tworzenia nowych miejsc pracy w powiecie tureckim miały najwyższe władze w kraju. Ot chociaż wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik ogłosiła latem 2015 roku włączenie naszej podstrefy do strefy wałbrzyskiej, a zarazem dostosowanie tureckiej strefy do wymogów produkcji branży motoryzacyjnej. – Myślimy przede wszystkim o tym, by jednak wykorzystać nasz model, który zbudowaliśmy w strefie wałbrzyskiej czyli model przygotowywania hal inwestycyjnych w wyprzedzeniem, negocjując równolegle z inwestorami wejście do tych hal. Inwestor nie ponosiłby ryzyka budowy infrastruktury produkcyjnej i przez to byłby bardziej przyciągany do danej lokalizacji, niż do innej. Udało się to wykonać w paru trudnych miejscach. (…) Upatrujemy największą szansę w pozyskaniu inwestora w strefie wałbrzyskiej, która będzie uzupełniająco przyciągała inwestorów do inwestycji Volkswagena we Wrześni. Tam będą lokowali się poddostawcy, często z dużym potencjałem produkcyjnym – wyjaśniała w sierpniu 2015 roku Ilona Antoniszyn-Klik. Jak wiemy czas płynął, rządy się zmieniły, a w tureckiej strefie inwestycyjnej nie powstała bynajmniej hala, w której miałby działać duży inwestor, dający kolejne miejsca pracy.

Starosta Seńko mówił o tym, że wspomniane działania osłonowe proponowane przez władze kraju nie zostały wprowadzone w czyn, ale nie oznacza to, że czas ostatnich lat nie został wykorzystany przez władze powiatu. Zarząd Powiatu zobowiązał się do przygotowania tzw. przestrzeni szkoleniowej dla pracowników i to się dokonało. Plany co do przygotowania szkół do szkolenia kadr zostały wypełnione, a proces stawiania na nowoczesne technologie trwa nadal. Ponadto wspierane jest też dodatkowe nauczanie języków obcych, a władze powiatu przeznaczyły w ostatnich latach około 14 000 000 zł na poprawę kondycji szpitala, by zapewnić osobom decydującym się na życie i pracę w naszym powiecie, opiekę medyczną i bezpieczeństwo. Wszystko po to, by radzić sobie z problemami demograficznymi, zahamować migrację mieszkańców powiatu. Ponadto udało się sprawić, że zadłużenie powiatu jest na dość niskim poziomie, dzięki czemu samorząd może działać stabilnie i podejmować się wykonywania kolejnych inwestycji.

Podczas zwołanej konferencji starosta Seńko przekonywał, iż musi pojawić się ścisła współpraca władz powiatu, gmin, parlamentarzystów. Zadania powiatu są z góry określone. Powiat m.in. trzyma pieczę nad szkołami średnimi, dba o odpowiednią infrastrukturę, działa na rzecz kształcenia specjalistów, ale nie posiada własnych stref inwestycyjnych. Tego typu tereny są w posiadaniu poszczególnych gmin. Starosta Seńko zadeklarował, że będzie więc w najbliższym czasie prowadził kolejne rozmowy z wójtami i burmistrzami, by ową współpracę zintensyfikować, a jednocześnie odsunąć na bok różnice wynikające z barw partyjno-politycznych.

MS, AW

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą...

7 mrz.
Wideo: Polonez maturzystów ZST zachwycił...

Wideo: Polonez maturzystów ZST...

23 lt.
Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął studniówkę I LO

Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął...

17 lt.
Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR...

Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z...

26 st.
Wideo podsumowanie wydarzeń minionego 2019 roku

Wideo podsumowanie wydarzeń minionego...

6 st.
Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce pochodzi...

Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce...

23-12-2019
reklama
reklama
reklama