Mecz: Tulisia Tuliszków vs. MGKS Tur 1921 Turek | 23.09 17:00 | Stadion w Tuliszkowie

czwartek 20 września 2018

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Wideo: "Wieczory nauki" w ZSR CKP pomagają wybrać ścieżkę edukacji

Świadomy wybór kierunku kształcenia i innowacyjna metoda wsparcia młodzieży w wejściu na rynek pracy – to główne założenia, prezentowanego jako przykład dobrych i nowatorskich praktyk na New Education Forum w 2017 r w Turynie, projektu Zespołu Szkół Rolniczych CKP „Wieczory Nauki”.

Liczba mnoga w nazwie inicjatywy użyta została nieprzypadkowo, bowiem każdego roku w ZSR CKP w Kaczkach Średnich odbywa się kilkanaście spotkań warsztatowych poświęconych bezpośredniej preorientacji zawodowej skierowanej dla uczniów trzecich klas gimnazjalnych.

Podczas półgodzinnych sesji uczestnicy „Wieczorów Nauki” zaznajamiają się z każdym zawodem, znajdującym się w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół Rolniczych, poznając tym samym specyfikę każdej branży, uczniowie dokonują swoistego testu predyspozycji zawodowych.

Nie inaczej było na pierwszych w tym roku Wieczorach zorganizowanych dla Gimnazjalistów z Kawęczyna. Warsztaty poprzedzone zostały panelem otwierającym, którego celem było uświadomienie istoty edukacji, jako inwestycji w rozwój i przyszłość każdego młodego człowieka. Skoro inwestycji, to każdy stojący przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia musi wiedzieć, ze sukces nie przychodzi łatwo i nie obywa się bez kosztów, czyli ciężkiej pracy, wytrwałości, konsekwencji, doświadczania upadków i porażek oraz zaangażowania. Właśnie o niełatwej sztuce dokonywania życiowych wyborów, specjalnie dla pierwszych uczestników tegorocznych Wieczorów Nauki, mówił światowej klasy miksolog – Karol Rybicki. W trakcie prowadzonych warsztatów, oprócz receptur na koktajle, sporządzane na bazie autorskich cukierkowych mikstur, podał gimnazjalistom z Kawęczyna również przepis na sukces.

Równolegle z miksologią odbywały się warsztaty kulinarne, podczas których umiejętnie łączono wiedzę z różnych dziedzin życia z nowymi trendami w przygotowywaniu i serwowaniu deserów.

Z kolei na zajęciach w pracowni technikum pojazdów samochodowych przeprowadzono instruktaż jazdy pojazdami typu kart, by po chwili wiedzę teoretyczną można było zastosować na szkolnym torze gokartowym. Gimnazjaliści mogli ponadto sprawdzić swoje umiejętności w zakresie diagnozowania usterek na autorskim stanowisku dydaktycznym stworzonym ze Smarta przez „kaczkowskich” samochodziarzy oraz poczuć się, jak na prawdziwym pit - stopie, dokonując wymiany kół w szkolnej trajce. Najszybszy pit – stop dokonał się w Kaczkach Średnich w piątkowy wieczór.

Pierwszymi wrażeniami z pobytu w ZSR można było podzielić się w wywiadzie przeprowadzonym przez szkolną grupę radiowców High Five oraz poznać niełatwą sztukę montażu audycji radiowych. W sąsiadującym ze szkolnym studiem radiowym pomieszczeniu Wirtualnej Rzeczywistości rozwijano w goglach HTC VIVE wyobraźnię przestrzenną oraz zapoznawano się z możliwościami zastosowania VR w edukacji zawodowej.

Następnym punktem programu były dwa prężnie rozwijające się w Kaczkach Średnich kierunki kształcenia – energetyka odnawialna i budownictwo. Tak jak w pierwszym obszarze, można było się skoncentrować na pompach ciepła, panelach fotowoltaicznych, kolektorach słonecznych oraz przynoszącej korzyści uczniom ZSR w postaci dodatkowych uprawnień rynkowych, współpracy z firmą Bosch – Junkers, to drugi obszar zdominowany został zupełnie przez najnowszy nabytek technikum budownictwa – koparko - ładowarkę – zakupioną w ramach projektu indykatywnego Powiatu Tureckiego. Właśnie ten sprzęt 2 marca wzbogacił wyposażenie techno - dydaktyczne Zespołu Szkół Rolniczych, pozwalając na kształtowanie umiejętności zawodowych na najnowocześniejszym sprzęcie oraz bezpłatne zdobycie kwalifikacji rynkowych w postaci kursu na operatora wspomnianej koparko – ładowarki.

Zrewolucjonizowany technologicznie obszar organizacji reklamy stanowił kolejny element piątkowego wieczoru. Zachwycał mnogością rozwiązań oraz metod tworzenia produktu reklamowego od stworzonych za pomocą hafciarek, ploterów, drukarek 3D środków reklamowych po zawieszenie obrazu w powietrzu – czyli wykorzystanie hologramu. Całość, nomen omen, zilustrowana pracami uczennic: Sandry Zielińskiej i Krzysztofy Pawlak pozwoliła uzmysłowić gimnazjalistom, jakie predyspozycje i umiejętności wymagane są w branży reklamowej.

Sprawdzian kompetencji odbył się również w pracowni językowo – spedycyjnej. Podczas warsztatów oraz scenek językowych wskazano na umiejętności niezbędne w pracy spedytora. Podkreślono podejmowane przez ZSR rozwiązania i projekty sprzyjające zwojowi kompetencji językowych oraz kompetencji społecznych – wymiany kulturowe, działania we współpracy z partnerską szkołą Ferdinand Braun Schule z Fuldy, Projekty w ramach Erasmus +, eTwinning, oraz aktywność w sieci z sektora spedycji NETINVET.

Później już tylko dymiło od nadmiaru wiedzy, a że to właśnie chemia ma zastosowanie w niemal każdej branży, nie mogło jej zabraknąć na Wieczorach Nauki. Udowadniano teorie, odbarwiano, poddawano sublimacji, wytwarzano dwutlenek węgla, nawet lód wysuszono, jednym słowem, huczało i dymiło – tak wspólnymi siłami gimnazjalistów i uczniów ZSR zorganizowano prawdziwe eksperymentarium chemiczne.

Sześćdziesięcioletnia bogata tradycja sportowa Zespołu Szkół Rolniczych oraz zaplanowany na 21 czerwca 2018 r. Olympic Day w Kaczkach Średnich zobowiązuje, dlatego uwieńczeniem naukowych zmagań były zajęcia sportowe pod czujnym okiem trenerów ZSR.

Rozpoczęte zabawami integracyjnymi sobotnie przedpołudnie przebiegało równie intensywnie, choć zdecydowanie postawiono na precyzję. Zajęcia ze szkolnym pedagogiem uświadomiły uczestnikom jak ważne są kompetencje interpersonalne oraz emocje. Wspomniana precyzja objawiła się całym kunsztem tuż po spotkaniu z pedagogiem, na pracowni technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – czyli jedynego w Europie, a może i na świecie Centrum Precyzyjnego Rolnictwa z siedzibą w Kaczkach Średnich. Prezentowano autorskie stanowisko agrotroniczne oraz zapoznano z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie precyzyjnego rolnictwa. Prezentacja odbywała się na „szytych na miarę” dla Kaczkowskiego Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, symulatorach pracy poszczególnych elementów maszyn i urządzeń rolniczych zdalnie sterowanych za pomocą urządzeń mobilnych. Możliwości nauki mobilnego sterowania, diagnozowania i naprawy usterek oraz optymalizowania pracy maszyn rolniczych daje najnowsze stanowisko dydaktyczne – fotel z ciągnika rolniczego wyposażony w kamery oraz podłokietnik z tabletem. Całość starań w zakresie mechanizacji rolnictwa w najnowocześniejszej odsłonie, pozwoli na optymalne przygotowanie uczniów technikum do prac eksploatacyjnych, serwisanckich i diagnostycznych  w dynamicznie rozwijającej się branży precyzyjnego rolnictwa.

W ostatnim punkcie bogatego programu preorientacji zawodowej przybliżano specyfikę pracy hotelarza z szerokim wachlarzem możliwości rynkowych związanych właśnie z tym zawodem oraz stawiano pierwsze kroki na szkolnym placu manewrowym. Po wrzuceniu na luz udano się na podsumowanie 15 punktów programu. Pojawiły się wśród uczniów Gimnazjum z Kawęczyna nowe przemyślenia, u jednych kwestie wyboru przyszłej ścieżki kształcenia doprecyzowały się u innych narodziły się pewne dylematy. Rozpoczął się proces świadomego podejmowania życiowych decyzji – zatem cel projektu „Wieczory Nauki” – został osiągnięty, o trwałości rezultatów przekonamy się już niedługo, gdy ostateczne wybory okażą się trafne.

reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Oglądaj także:

Wideo: Dzień Kolorów w Turku

Wideo: Dzień Kolorów w Turku

9 wrz.
Wideo: Striker Turek trenował z Marcinem...

Wideo: Striker Turek trenował z...

8 wrz.
Wideo: Otwarcie wyremontowanego Oddziału...

Wideo: Otwarcie wyremontowanego...

7 wrz.
Wideo: Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki w...

Wideo: Powiatowo-Gminno-Parafialne...

5 wrz.
Wideo: Jubileuszowy Koncert LGD TUR na 10-lecie...

Wideo: Jubileuszowy Koncert LGD TUR na...

2 wrz.
Wideo: Gminno-Miejsko-Parafialne dożynki w...

Wideo: Gminno-Miejsko-Parafialne...

28 sierp.
reklama
reklama
reklama